לשחרר את המשוררת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בית משפט השלום בנצרת אמור לדון היום בעתירה של המשוררת דארין טאטור להקל את תנאי המעצר שבו היא נתונה. טאטור, אזרחית ישראל ותושבת הכפר ריינה בגליל, כלואה זה שמונה חודשים בגלל דברים שפירסמה בדף הפייסבוק שלה ובאתר יו־טיוב.

במשך שלושה חודשים היתה טאטור עצורה בשני בתי כלא שונים, ובחמשת החודשים האחרונים היא נתונה במעצר בית מלא עד תום ההליכים בדירה שאחיה נאלץ לשכור בעבורה בקרית אונו, לאחר שבית המשפט אילץ אותה לגלות מכפרה. לרגלה מוצמד אזיק אלקטרוני. טאטור נעצרה בביתה לאחר שכוח גדול של שוטרים פשט על הבית באמצע הלילה, כאילו היה מדובר בפושעת מסוכנת. השבוע יתקיימו ברחבי הארץ כמה אירועי מחאה נגד מעצרה, אבל העובדה שמשוררת יושבת בכלא בגלל פרסום שירתה או דברים שכתבה לא עוררה עד כה הד ציבורי נרחב דיו בישראל, כפי שהיה רצוי שיקרה. ברחבי העולם עורר מעצרה מחאה נרחבת יותר.

אחת הראיות המרכזיות נגד טאטור היא השיר "קאוום יא שעבי, קאוומהם", שכתבה. בבית המשפט תורגם השיר בידי השוטר המתרגם ל: "תתנגדו, בני עמי, תתנגדו להם". השיר נהפך לסעיף 5 בכתב האישום שהוגש נגדה, ובעטיו היא כלואה כבר שמונה חודשים. טאטור מואשמת בהסתה לאלימות. מבזק שהעתיקה מאתר הג'יהאד האיסלאמי הוצג כראיה לתמיכה בארגון טרור.

בראיון לגדעון לוי ב"הארץ" אמרה טאטור לפני כחודש, כי היא מתנגדת לאלימות. "זכותי לשאול למה הרגתם את מי שהרגתם. אין חוק בעולם שאוסר עלי להגיד את דעתי. אני נגד טרור, בטח שאני נגד טרור", אמרה.

טאטור היא עצירה פוליטית לכל דבר, הכלואה על הבעת דעותיה ועל שירתה. זהו מצב בלתי נסבל במדינת חוק המתיימרת להיות דמוקרטית. את דעותיה ושירתה, קיצוניות ולא מקובלות ככל שיהיו, מותר לה להביע ולפרסם. כך מקובל במדינות חופשיות. מותר כמובן גם לקבוע, שאם היתה יהודייה, לא היתה מערכת אכיפת החוק מתעמרת בה כך.

עצם ההגשה של כתב האישום נגד טאטור מעוררת שאלות קשות מאוד על חופש הביטוי בישראל, ובכל מקרה הדעת אינה סובלת המשך של מעצרה עד בירור עניינה בבית המשפט. טאטור זכאית להיות בת חורין כל עוד לא הורשעה בדין, וגם הגלייתה מהכפר שלה איננה סבירה.

"אני לא יכולה לחיות בלי השירה", אמרה טאטור ל"הארץ" במקום מעצרה, "הם רוצים שאפסיק לכתוב. שאהיה משוררת בלי עט ובלי רגשות". אסור שכך יקרה.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ