זכותה של זועבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) כינתה את חיילי צה"ל שהרגו את תשעת האזרחים הטורקים על סיפון ה"מאווי מרמרה" רוצחים. "נרצחו תשעה בני אדם. אתם צריכים להתנצל ולסיים את המצור על עזה".

זכותה של זועבי להתבטא כך, זכותם של רוב הישראלים ונבחריהם בכנסת למחות ולזעום על כך — אבל לאיש אין זכות לבצע לינץ' ציבורי ותקשורתי לזועבי, כפי שנעשה מאז. שרים וחברי כנסת מהימין, וגם מהמרכז־שמאל, התחרו ביניהם מי ינבל את פיו יותר נגד זועבי, ומי יתקוף אותה בגסות רבה יותר. כמה מהם היו קרובים לתקוף אותה פיזית באולם המליאה. הם קראו לסלקה לא רק מהכנסת, אלא אף מהמדינה.

הגדיל לעשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו אינו אחרון הצווחנים בכנסת, ועליו מוטלת האחריות לשמור על אופיו של המשטר. תחת זאת הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי לבחון את קידום הליך הדחתה של זועבי. "אין לה מקום בכנסת", פסק.

לראש הממשלה אין כל מעמד לקבוע מקומו של מי בכנסת, ומקומו של מי אינו שם. בכך הצטרף נתניהו למשתלחים בזועבי בפראות. הוא עשה כן בציניות, בין היתר כדי להדוף את הביקורת על ההסכם עם טורקיה, שלא התקבל באהדה בישראל, ולהפנות את האש לכיוון אחר.

אבל משמעות ההתקפה עליה חמורה הרבה יותר: היא מסמנת את הכוונות האמיתית של נתניהו ושל הימין, שאליהם מצטרפת, למרבה החרפה, גם חלק מהאופוזיציה משמאל. בעבורם זועבי היא רק תחנת ביניים בדרך למימוש מטרה רחבה יותר, והיא דריסת הנציגות האותנטית של ערביי ישראל וסילוקה מהכנסת. זועבי היא רק הקורבן הראשון בדרך.

לראש הממשלה ולדוברי הימין צריך להזכיר, כי זהו מבחנה של דמוקרטיה: היכולת לנהוג בסובלנות כלפי דעות המיעוט, קיצוניות וחריפות ככל שיהיו. זועבי מייצגת הלכי רוח בציבור, גם אם אלו נחלת המיעוט הקטן, ויש להם מקום בשיח הציבורי. ישראל חייבת לקבל את זועבי, שאם לא כן — היא אינה דמוקרטיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ