חוסר אונים, ואיוולת עונשים

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

שני פיגועים קטלניים ביומיים, בגזרת חברון, הפכו את תמונת המצב הביטחונית בגדה המערבית על פיה. אמנם במגמת ההתקפות הפלסטיניות בתשעת החודשים האחרונים, מאז סוף ספטמבר אשתקד, אובחנה ירידה תלולה, אך לנתונים המצטברים אין משמעות לנוכח הרצח הכפול, של נערה במיטתה ושל אב ל-10 במכוניתו. שוב נחשפה, בלי שיש צורך בראיות נוספות, אי יכולתו של צה"ל להגן בכל עת ובכל מקום על ישראלים המתעקשים להתנחל בשטחים.

הכישלון בסוף השבוע שעבר רובץ בראש ובראשונה לפתחם של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן — ראש הממשלה, הנואם ברהיטות נגד כניעה לטרור ומבטיח יד קשה נגדו, ושר הביטחון, שהגיע לתפקידו בזכות השתלחותו באזלת־ידו של נתניהו. הערכת המצב באשר לסיכונים הגוברים לקראת סוף הרמדאן, במיוחד במרחב חברון, לא נולדה יש מאין שלשום, והקושי המודיעיני המיוחד באזור זה ידוע לצבא ולשב״כ.

התגובה המבוהלת של נתניהו, ליברמן, ראש הבית היהודי נפתלי בנט וחבריהם בסוף השבוע, שיקפה את אובדן הדרך של הימין הישראלי. אחד מטיעוני היסוד שלו הוא שההתנחלות בשטחים מגבירה את הביטחון. טיעון מופרך בעליל, המנוגד לחלוטין למציאות. צדק המשנה לראש המוסד לשעבר, רם בן ברק, כשאמר שלשום בראיון לתוכנית "שישי עם אילה חסון" (ערוץ 10), כי הטרור הוא מחיר שמשולם על מדיניות ישראל להתיישב בשטחים. "צריך להגיד ביושר, זה המחיר שאנחנו משלמים על זה שאנחנו יושבים בתוך אוכלוסייה ערבית עוינת", אמר, "צריך שיהיה כאן אומץ מדיני, וצריך שיהיו כאן דברים אחרים ממה שעשינו עד היום".

אלא שממשלת ישראל הנוכחית מייצגת את ההפך מאומץ מדיני. תחת מסווה של שמירה על ביטחון, ראשיה מקדשים את המשך הכיבוש והרחבת מפעל ההתנחלויות. את כישלונה בהגנה על אזרחי ישראל היא מטשטשת באמצעות מתקפה על הפלסטינים, שכוללת ענישה קולקטיבית החונקת את האוכלוסיה כולה. זאת למרות שצה"ל מתנגד עקרונית לענישה כזאת, ורואה במתן היתרי עבודה פעולה שמרגיעה את השטח. כך נוצר מצב, שכ–600 אלף איש, שמתוכם רק קומץ פשע, נאלצים לשלם את מחיר חוסר האונים של נתניהו ושריו. הנימוק הרשמי — ניעור השטח יביא מודיעין, פרט יוביל לפרט עד שהטבעת תתהדק סביב חוליית היורים — יוביל לתשלום מחיר יקר בטווח הארוך: מרירות וכעס בקרב רבים, שתוצאתם תהיה הגברת הטרור ולא החלשתו. שוב מתברר שממשלת נתניהו פועלת נגד האינטרסים של אזרחיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ