נתניהו במבחן אנטבה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא הבוקר לביקור בארבע מדינות באפריקה – אוגנדה, קניה, רואנדה ואתיופיה. עם כל אחת מהן יש לישראל יחסים דו־צדדיים, המצדיקים קשב וטיפוח.

באופן כללי נדרשת תשומת לב כוללת ליבשת אפריקה המתפתחת. הקשרים הטובים ששררו בין ישראל ליבשת המתעוררת במהלך שנות ה–60 הורעו בתקופה שבין מלחמות ששת הימים ליום הכיפורים. בעשורים האחרונים אמנם שוקמו בהדרגה יחסים שנותקו, אך הם לא חזרו לימי השיא שלהם, בעיקר בגלל מרכזיותה של דרום אפריקה, שאינה סולחת לישראל על תמיכתה במשטר האפרטהייד.

ביקור אישיות ישראלית רמת דרג באפריקה הוא לפיכך אירוע רצוי ומתבקש. טוב שלמרות המצב הביטחוני – ובישראל מצב ביטחוני שביר הוא תופעה כמעט קבועה – יתקיים המסע כהרגלו.

ואולם, על אף הציפייה להצלחת המגעים המדיניים והכלכליים, קשה להשתחרר מן הרושם, שהמסע כולו לא היה בא לעולם לולא רצונו של נתניהו לנצל את מעמדו הרשמי לעריכת טקס בנמל התעופה הישן של אנטבה. העילה: ציון 40 שנה למבצע ״כדור הרעם״ של צה״ל שם, שבו נפל אחיו יונתן.

בהיסטוריה של צה"ל היו עוד מבצעים נועזים רבים, ולדאבון הלב, נפלו עוד אלפי, אולי רבבות, חללים. הסיבה האמיתית להתעקשותו של נתניהו לקיים טקס צבאי, בהשתתפות עשרות חיילי צה״ל, במסגרת מסע יקר שעלותו נאמדת במיליוני שקלים, הממומן בכספי ציבור, היא מעורבותו הרגשית.

סגן־אלוף יונתן נתניהו ז״ל, מפקד סיירת מטכ״ל, היה החלל היחיד של צה״ל במבצע, לצד ארבעה בני ערובה. תפקודו במבצע, כמו גם בסיירת בכלל, שנוי במחלוקת, אך אין בכך כדי לפגום במסירותו לצה״ל בתריסר שנות שירותו, בהצטיינותו במלחמת יום הכיפורים ובמבצעים שונים, באישיותו המעניינת ובאובדן הכבד של משפחתו וחבריו.

הבעיה בהתנהלות נתניהו, בעניין זה כמו באחרים, היא נטייתו להתעלם מהמחיצה שבין הפרטי לציבורי. כאבו על אחיו מובן אך עליו לנהוג כראש ממשלה. כשהוא מאדיר את יוני נתניהו מעל ומעבר לכל חללי צה״ל, שהממשלות בראשותו ואלה שלפניהן שלחו למשימות שמהן לא שבו, הוא פוגע בזכר הנופלים וברגשות מוקיריהם. מבחנו של נתניהו היום באנטבה הוא אם ישכיל הפעם להתעלות, להעניק את הכבוד הראוי למפקדי המבצע ולמתכנניו, לא להתמקד רק באחיו, ולהימנע מעשיית הון פוליטי מהקישור המשפחתי למבצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ