חינוך לגזענות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

צל ממאיר של אפליה מרחף על החלטת משרד החינוך לתקצב סטודנטים ערבים להוראה בשיעור מופחת מזה שניתן ליהודים. החלטה זו מצטרפת לפערים רשמיים ורבי שנים בתקצוב ובאוטונומיה החינוכית של האוכלוסייה הערבית בישראל. מבין הדרכים השונות להתמודד עם בעיית המורים הערבים, שאינם מצליחים למצוא מקום עבודה, בחר המשרד שבראשות נפתלי בנט בתוכנית שגויה ואטומה, שלא היתה צריכה להיוולד. דומה כי במשרד החינוך קשה למצוא כיום ביטוי לאחריות לכלל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת ולאום. יש לדרוש שיימצאו הכוחות הציבוריים והמשפטיים שיזכירו לו זאת.

על פי התוכנית, שנחשפה ב"הארץ" (ירדן סקופ, אתמול), כל סטודנט ערבי בצפון הארץ יתוקצב בכמחצית מהסכום המוקצה לסטודנט יהודי — כ–14 אלף שקל לעומת כ–25 אלף שקל. הסיבה, לדברי מנכ"ל המשרד, איל רם, היא שלמרות העודף במורים, "רבים ממשיכים לבחור וללמוד הוראה בכל זאת" — גרסה פדגוגית לנאום "הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי" של ראש הממשלה. בנימין נתניהו ובנט יכולים להיות מרוצים: רוח המפקד חילחלה.

לפני הנהגת תקצוב מופחת לסטודנטים ערבים, היה אפשר לבחון את הגדלת מספר המורים הערבים המלמדים בבתי ספר יהודיים. מספרם של אלה עומד על כמה מאות בודדות, רבים מהם מלמדים ערבית. צעד כזה יכול להיות מכת מחץ לגזענות העממית השוררת בישראל, שנובעת על פי רוב מתחושות זרות וניכור. כדי לקדם אפשרות כזאת, יש לקבוע מכסות קבועות להעסקת מורים ערבים בבתי ספר יהודיים בשלל המקצועות.

אם הרצון לתרום להפחתת הניכור וחיזוק החיים המשותפים בין יהודים לערבים איננו בראש סדר העדיפויות של בנט ואנשיו, הרי שאפשר היה לשפר את תנאי הלימוד במגזר הערבי — בהקטנת הצפיפות בכיתות ובתוספת שעות לימוד. שני פתרונות אלה היו מחייבים תוספת גדולה של מורים ערבים. במשרד החינוך דחו בעבר הצעות מעין אלה בטענה כי הן יקרות מדי. במקום לטפל באופן יצירתי במצוקה זו, בחר משרד החינוך לפגוע דווקא באוכלוסייה שמופלית בתחומים רבים. ראוי כי תוכנית זו תבוטל בהקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ