מאמר המערכת

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת חוק של ח"כ ענת ברקו (ליכוד), לפיה כל גוף ציבורי, המוגדר בהצעה בצורה הרחבה ביותר — משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות ציבוריות, מוסדות להשכלה גבוהה, ואף גופים פרטיים הממומנים ברובם על ידי המדינה — יחויב לקבוע כללים, שיעניקו קדימות לחיילים משוחררים בקבלה לעבודה וללימודים ובכל הטבה הקשורה בפעילות של אותו גוף.

הצעה זו משתלבת במסורת ארוכה ופופוליסטית, שבמסגרתה מועלית מדי תקופה הצעה, הסותרת במהותה את עקרון השוויון ומקדמת תחת הכסות של "דאגה לחיילים" אפליה לרעה של ציבורים שאינם משרתים בצבא כמו ערבים, חרדים ובעלי מוגבלויות. ההצעה האחרונה ברוח זו, שהגיש ח"כ יריב לוין, נתקעה בוועדות הכנסת הקודמת בשל הביקורת החריפה שנמתחה עליה. 

דברי ההסבר להצעה מפליגים בתיאורים על הפער שנוצר לרעת המשרתים לעומת אלה שאינם משרתים, והם כוללים, במשתמע, טענה שלפיה הצעת החוק מהווה העדפה מתקנת. אלא שהעדפה מתקנת מוצדקת במקרים מובחנים מאוד, שבהם מדובר באוכלוסייה חלשה, שאינה מיוצגת כראוי, או כזו שסבלה מאפליה היסטורית. האם מישהו טוען ברצינות, שאוכלוסיית החיילים המשוחררים לא זוכה לייצוג ראוי בשירות המדינה ובאוניברסיטאות? 

במקום לתגמל חיילים בדרך הנאותה, למשל באמצעות פיצוי כספי הולם תמורת הזמן שהשקיעו והסיכון שנטלו, מועלות שוב ושוב הצעות, הפוגעות בשוויון ההזדמנויות בעבודה ובעקרון השוויון בכלל, על ידי שימוש לרעה בקריטריון השירות הצבאי. יש לזכור, כי המדינה היא שהחליטה עם הקמתה שלא לקרוא לאזרחים הערבים להתגייס, והיא שפטרה את רוב החרדים מגיוס. ההימנעות מגיוס בציבורים אלה אינה תופעה של השתמטות יחידים — שעליה ניתן להגיב בסנקציה עונשית — אלא נורמה של המדינה.

הרטוריקה שלפיה "בלי חובות אין זכויות" מתאימה יותר למפלגה שטבעה אותה — "עוצמה לישראל" הכהניסטית — מאשר למפלגתו של מנחם בגין שאמר, ובצדק, כי הטענה שאין להעניק שוויון זכויות מלא לערבים, לאחר שהמדינה היא שהחליטה לא לגייסם, היא פסולה.

בשנים האחרונות עושה המדינה ניסיון אמיתי להגדיל את השיעור של אוכלוסיות כמו ערבים, חרדים ובעלי מוגבלויות בשירות המדינה ובאוניברסיטאות — מוסדות שבהם הם אינם מיוצגים כראוי. החוק המוצע סותר את הניסיון הזה, ואם יאושר הוא ישמש כבסיס חוקי לאפליה ממסדית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ