כתם בספר החוקים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שקד משוחחת עם לפיד במליאה, הערב. יו"ר יש עתיד לא השתתף בהצבעה
שקד משוחחת עם לפיד במליאה. יו"ר יש עתיד לא השתתף בהצבעהצילום: אמיל סלמן
מאמר המערכת

חוק העמותות, שאושר שלשום בכנסת, הוא כתם מביש בדברי ימיה של מדינת ישראל ובספר חוקיה. החוק, שיחייב עמותות וארגונים הממומנים בין היתר בתרומות ממדינות זרות להצהיר על כך לפני רשם העמותות, ולציין זאת בפרסומיהם, אינו אלא מפגן כוח אנטי-דמוקרטי מצד הימין הלאומני, וכל תכליתו לפגוע בארגוני זכויות אדם ועמותות המזוהות עם השמאל, ולהסית נגדם.

החוק נועד לכאורה "להגביר את השקיפות", אך המציאות היא כי כבר היום התרומות ממדינות שמקבלים ארגונים שונים מדווחות לרשם העמותות ומופיעות בגלוי באתרי הארגונים. מכאן שהמטרה המרכזית של החוק היא ליצור לעמותות תדמית ציבורית דמונית, לפיה בקבלת תרומות מקרנות ממלכתיות זרות יש משהו פסול. הרצון האמיתי הוא להשפיל את הארגונים הללו. 

עדות נוספת לצביעות של החוק, היא שחוק העמותות הישראלי, הנשען לכאורה על חוק האמריקאי, לא כולל, כמוהו, דרישה לפירוט של תורמים פרטיים וגורמים חסויים שונים, שעמותות ימין קיצוני, כמו "אלעד", "רגבים", ו"אם תרצו", נהנות מעזרתם. לא במקרה היו אלה נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי), שהתעקשו להכניס את חוק העמותות להסכם הקואליציוני שחתמו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

אף על פי שהחוק רוכך לכאורה בהשוואה לגרסאות קודמות — וירדו ממנו סעיפים מבזים כמו סימון נציגי עמותות וארגונים בתגים — נזקו לישראל אינו מסתכם רק בפגיעה בחברה האזרחית. הוא משחיר את דמותה של ישראל בעולם, ותורם לתהליך בידודה בעולם. האיחוד האירופי מיהר למתוח ביקורת חריפה על החוק, ומסר כי הוא מגביל את פעילות החברה האזרחית בישראל ומסכן את יסודות הדמוקרטיה והערכים המשותפים עם אירופה. ביקורת זו מצטרפת לדברים קשים שהשמיעו בעבר חברי הפרלמנט האירופי באוזני נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ומכתב בעניין ששלחו חברי אגודת הידידות ישראל גרמניה בבונדסטאג לכנסת.

גם ארה"ב הביעה את מורת רוחה מהחוק. בינואר נפגש שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, עם שקד והביע בפניה את דאגת הממשל האמריקאי מהחוק שהיא מקדמת. דברים דומים אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאואר, בחודש פברואר, במהלך פגישתה עם ראש הממשלה.

כך, לטובת פעולת "שיימינג" של ארגוני זכויות אדם ועמותות ש"מפריעות לשלטון" בעצם קיומן, מדרדרים מנהיגי הימין את הדמוקרטיה הישראלית ואת יחסי ישראל עם הטובות שבידידותיה. את חוק העמותות יש לעצור ולבטל בכל דרך חוקית. מן הראוי להעמידו במהרה במבחן בג"ץ.

תגובות