מתקצבים ערוגות שנאה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם־צבאית בעלי, מבטאים באופן מוחשי את מלחמת התרבות המתנהלת בימים אלה בישראל — בין אלה המבקשים שוויון זכויות וחירויות פרט לאלה המקדשים את שנאת האחר ורדיפת השונה.

במסגרת כנס שנערך בשבוע שעבר ועסק "בהתמודדות עם ההשפעה הרפורמית על יהדות המדינה", אמר לוינשטיין כי חל שינוי ערכי בצה"ל, בהובלת חיל החינוך, הבא לידי ביטוי, לדבריו, בחינוך לפלורליזם דתי ולהכרה בלה"טבים, אותם הגדיר "סוטים". "יש פה תנועה מטורפת שפשוט אנשים איבדו את הנורמליות של החיים" אמר באותו הכנס, "הקבוצה הזו מטריפה מדינה והיא נכנסה לצבא בכל הכוח, ואיש לא מעז לפתוח את הפה ולצפצף. בבה"ד 1 יש הרצאות של סוטים".

לוינשטיין הוא החוליה האחרונה בשרשרת בכירים בציונות הדתית, המאמינים כי הם צריכים להכתיב לכלל ישראל את פרשנותם הצרה לעבר, להווה ולעתיד. בלבול ערכי ותפישה שגויה כאלה לא יכולים לשגשג ללא חסות הממשלה, שמתקצבת ומאדירה את ערוגותיהם.

הרב לוינשטיין הקים יחד עם הרב אלי סדן ב–1988 את ״בני דוד" בעלי, המכינה הקדם־צבאית הדתית הראשונה, שהיתה למוסד חינוכי מרכזי בציונות הדתית. ביום העצמאות האחרון סדן אף קיבל את פרס ישראל למפעל חיים.

לוינשטיין אינו ״עשב שוטה״. גם אין צורך בפלפול הלכתי או בתירוץ אחר כדי לנסות ולהכשיר את דבריו, כפי שנעשה במקרה של הרב הצבאי הנכנס, אל"מ אייל קרים. לוינשטיין הוא בעל עמדה בכירה במערך המכינות הקדם צבאיות (48 מכינות בסך הכל, ש–21 מהן מוגדרות "תורניות"), הנמצא באחריות ובתקצוב משותפים של משרדי החינוך והביטחון. התבטאויותיו החשוכות אינן יכולת להסתתר בצל "אוטונומיה" חינוכית־אידיאולוגית כל עוד הן נתמכות על ידי המדינה.

תגובה רפה או גלגול עיניים רק יבהירו היכן נמצא באמת לבה של ממשלת נתניהו־בנט־ליברמן באשר לקהילה הלהט"בית. שום סרטון או תעלול הסברה אחר לא יוכל לכסות זאת.

על שר החינוך, נפתלי בנט, שפירסם לאחר פרסום דברי הרב בחשבון הטוויטר שלו ציוץ גינוי עקיף ("חביב אדם, כל אדם, שנברא בצלם. ללא קשר לנטייתו המינית, צבע עורו או אמונותיו"), ועל אביגדור ליברמן, שר הביטחון, להשמיע קול ברור. לוינשטיין אינו יכול להישאר בתפקידו אחרי דברי הבלע שהשמיע, כל זמן שכספי המסים מממנים חלק משכרו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ