דרוויש והגמדים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מחמוד דרוויש היה משורר דגול, שהותיר אחריו כ–30 ספרי שירה ושמונה ספרי פרוזה. הוא נולד בכפר בירווה, שנחרב ב–1948, וחי בישראל עד שהחליט לגלות ממנה. שירתו רבת העוצמה הפכה אותו למשורר הלאומי הפלסטיני. "אני משם", כתב באחד משיריו, "ויש לי זיכרונות. נולדתי ככל האדם. יש לי אמא ובית רב חלונות. יש לי אחים. חברים. וכלא שאשנב קר לו" ("אני משם", תרגום: ראובן שניר). שיריו רוויי געגועים למולדתו שנכבשה, חלקם שירי מאבק לאומי לחופש, ויש בהם גם לא מעט שירי אהבה. דרוויש נהפך לקול האמנותי המרשים של העם הפלסטיני. שר החינוך המנוח, יוסי שריד, החליט בזמנו לצרף את שיריו לתוכנית הלימודים, שבה הם נכללים עד היום. גם הצעד הזה עורר מהומה ציבורית.

תוכנית רדיו במסגרת האוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל, שהוקדשה ליצירתו של דרוויש, עוררה עליה את זעמם של קומיסרי התרבות החדשים של ישראל, שר הביטחון, אביגדור ליברמן ושרת התרבות, מירי רגב, סותמי הפיות. השניים פתחו במתקפה פרועה ונבערת על דרוויש ועל גלי צה"ל, שהעזה לעסוק בשירתו. אתמול אף זומן מפקד התחנה, ירון דקל, לשיחת נזיפה אצל ליברמן, שאמר שלהקדיש תוכנית לדרוויש זה כמו לשבח בשידור את האיכות הספרותית של "מיין קאמפף".

מורשתו הספרותית והלאומית של דרוויש לא זקוקה לא לגלי צה"ל ולא לשרים הישראלים. דווקא הישראלים הם שצריכים להכיר את דרוויש: לא רק בגלל המסר הצלול והברור ששיריו — שאיפה לחירות, שלכשתושג יהיה אפשר לחיות בשלום — אלא גם בגלל איכותם.

דרוויש לא הסב כל נזק לישראל. הוא רק היטיב לבטא את רחשי הלב של הפלסטינים. התעלמות ממלותיו, היא התעלמות ממלים שמשפיעות על תודעתם של ערביי ישראל, 20% מאוכלוסיית המדינה. לכן השיר שהוקרא בגל"צ, "תעודת זהות", בהחלט ראוי לתואר טקסט ישראלי מכונן. האשמת דרוויש בהסתה לטרור היא גרוטסקה. ליברמן ורגב הם שמסבים לישראל את עיקר הנזק, כשהם הופכים אותה למדינה שלא רוצה להכיר את הלכי הרוח של העם שחי לצדה, ומעוניינת רק באמנות תועמלנית מטעם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ