מנדלבליט צריך לחסום את נתניהו

מאמר המערכת
נתניהו, פרס וריבלין באירוע במרכז פרס לשלום בשבוע שעבר
מאמר המערכת

בשבועות האחרונים גילה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעורבות גבוהה בהסדרת תחום התקשורת. הוא סיכם עם יו״ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על דחיית ההקמה של תאגיד השידור הציבורי, קידם את חוק הפרסום הסמוי שעשוי לפגוע בקבוצת "ידיעות אחרונות" ודחף לאישור הרפורמה בערוץ הכנסת שתאפשר לאתר "וואלה!", שבבעלות מקורבו שאול אלוביץ׳, להתמודד במכרז להפעלת הערוץ.

על שולחנו של נתניהו מונחים עוד שורה של חוקים ורפורמות בשוק התקשורת. ערוץ 2 נמצא לקראת פירוק והישרדות השחקנים בו לוטה בערפל, ועדת פילבר הגישה מסקנות מרחיקות לכת לעידוד התחרות בשוק ובוועדת הכלכלה נדונה סוגיית ההקמה של גוף רגולטורי מאוחד, שיפקח על כל שוק השידורים. לפי החוק הנוכחי, נתניהו ימנה ישירות את בכירי הגוף הרגולטורי החדש.

נתניהו פועל בשוק התקשורת אף שהוא שרוי בניגוד עניינים בנוגע לחלקים נרחבים בשוק. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה באחרונה לנתניהו שלא לעסוק בכל סוגיה הקשורה לאלוביץ', המחזיק בקבוצת בזק, פלאפון וחברת הטלוויזיה יס, וגם לא במתחרים ישירים של אלוביץ' בחלק מהתחומים. התנהלותו של נתניהו בשוק התקשורת והחלטות שקיבל, למשל בסוגיית התאגיד ובחוק הפרסום הסמוי, מעלות חשד כבד כי הוא דואג לצרכיו האישיים ולהישרדותו הפוליטית, תוך חיזוק ידידיו ופגיעה במתחריהם. מנדלבליט צריך לבחון את הרחבת ניגוד העניינים של נתניהו לא רק לעסקי אלוביץ', אלא גם לתחומים אחרים.

חלק מהשינויים בתחום התקשורת נוגעים לשוק העיתונות, שהשחקן הגדול ביותר בו הוא "ישראל היום". נתניהו מצוי בקשרי ידידות עם שלדון אדלסון, בעלי "ישראל היום", ולכן יש לאסור עליו לטפל בשוק העיתונות המודפסת והדיגיטלית. בתחומים אחרים נתניהו פועל לשינויים מרכזיים. נתניהו מרכז בידיו סמכויות משמעותיות, שישפיעו על עתידם של גופים כמו קשת, רשת וערוץ 10. קיים חשש כבד שגם בתחומים אלה נתניהו יקבל החלטות לא ענייניות ולא שוויוניות, שישפיעו לטובה על גופים המסקרים אותו באהדה ויפגעו בגופים האחרים.

מנדלבליט עשה את מלאכתו נאמנה כשומר סף, יצר תקדים וזיהה את הסכנה שבאחזקה הישירה של נתניהו בתיק התקשורת, שעשויה לגרום לו לקבל החלטות המיטיבות עם מקורביו. כעת עליו להרחיב את הוראתו לכל שוק השידורים ולמנוע ככל האפשר את מעורבותו האישית של נתניהו. שורת רפורמות חשובות נחוצות לשוק התקשורת, בהן הגברת התחרות, מאבק בפרסום הסמוי והסדרת הרגולציה. על מנדלבליט למנוע מנתניהו לעסוק בהן.

תגובות