מאמר המערכת

השם ״לה פמיליה״ נבחר בעשור שעבר בידי אוהדים־בריונים של קבוצת הכדורגל בית״ר ירושלים, מתוך הבנה מלאה של משמעותו המתריסה: לא סתם משפחה, אלא משפחת פשע, בנוסח סיציליה. הבחירה בשם המתגרה נועדה לשדר כוחנות ולכידות ושיקפה נכונות להתפרעויות אלימות במגרשים ומחוצה להם.

השבוע התברר, שבנוסף לתופעות אלה נחשדים עשרות מאנשי הארגון בעבירות חמורות ביותר. כ–50 חברים בארגון נעצרו במבצע משולב גדול של כוחות המשטרה ברחבי הארץ; בין העצורים גם קטינים ותשעה חיילי צה"ל, אחד מהם קצין בדרגת סגן. העבירה החמורה ביותר המיוחסת לארגון — לשישה מהעצורים — היא ניסיון לרצח של אוהד הפועל תל אביב באוקטובר 2015.

משחקי כדורגל היו תמיד לזירת התנגשויות לוהטות בין אוהדי קבוצות, על רקע מגוון: קבוצות מתחרות מאותה עיר, מאבקים על הצמרת, ועוד סיבות מעולם הספורט. באירועי ספורט רבים בישראל חדל המונח ״צופים״ לתאר כראוי את התנהגותם של מי שמתקוטטים ביציעים, משליכים אבוקות ומתפרצים אל המגרש, ותוך כדי כך מחבלים בהנאה של רוב הקהל. אולם "לה פמיליה" חרג גם מתרבות כעורה זו. אין הוא עוד ביטוי של אוהדים שסרחו. ההיבט החשוב בפרשה הקשורה בו הוא ציבורי ופוליטי.

החומרה היתרה בעבריינות של ״לה פמיליה״ נובעת מהגזענות והמפלגתיות של הארגון. אלפי החברים בארגון, שכלל אינם ״קומץ״, כשם הצופן של התיק המשטרתי, ליבו שנאת ערבים. "לה פמיליה", שבראש מטרותיו הציב מניעת החתמתו של שחקן ערבי בבית"ר ירושלים, נהפך לארגון ימני קיצוני, המשתתף בהפגנות לצד ארגונים כמו להב"ה, שזיקתו לכדורגל היא משנית. בעיני הגזענים של ״לה פמיליה״, שהפגינו גם נגד מוסלמים שאינם ערבים, אסור שהרכב בית״ר ירושלים יכלול מוסלמים. כל זאת תחת הסיסמה: "בית"ר טהורה לעד". זאת דעה מגונה, שאין לה מקום במרחב הציבורי.

אלא שב״לה פמיליה״ מצאו חסות פוליטית נדיבה וגדולה בדמות מפלגה — הליכוד, מפלגת השלטון. בכיריה, ובראשם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אימצו בהתלהבות את הארגון. רגב, שהתנאתה בתצלומים עם חבריו, אמנם בירכה על המבצע המשטרתי המוצלח, אך היא ממשיכה לטעון, כי "האוהדים הם לא הבעיה, הם הפתרון". ראוי שרגב תתנער כעת מהארגון, על עשרות חשודיו ואלפי חבריו, ואולם אין בכך די. פרשת "לה פמיליה" מדליקה נורת אזהרה נוספת ביחס למהות השלטון בישראל, שקשר את עצמו לארגוני פשע. אוי למדינה, שהשלטון בה נשען על בריונים שגזענותם אמנותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ