הגזענות מזהמת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"אני לא שונא ערבים, אבל אני לא רוצה אותם אצלי בבריכות", הבהיר מוטי דותן, ראש המועצה האזורית גליל תחתון, את מהותה של הגזענות הישנה, השורשית, זו שאיננה מתחפשת או מתעטפת בכסות התקינות הפוליטית.

דותן לא קרא בראיון שנתן לרדיו "קול רגע" לסלק את הערבים מן המדינה או להצית מסגדים בכפריהם. הוא איננו חבר ב"לה־פמיליה", ולא יצעק "מוות לערבים". ראש מועצת גליל תחתון מבטא את מה שיהודים רבים, אם לא רוב האוכלוסייה היהודית בישראל, חושבים. "בתרבות הלא יהודית, הערבית, נכנסים לבריכה עם בגדים, מנסים להכתיב צורות לבוש, ולכן זה לא מתאים לנו. תרבות הניקיון היא לא כמו אצלנו", הוא פוסק, ובאותה נשימה מדגיש שיש לו חברים ערבים.

בהיררכיית הגזענות אפשר לצרף את עמדותיו של דותן לאלה של שומרי סף במועדונים שמסננים החוצה אזרחים ממוצא אתיופי, או את כל מי שיש לו תרבות "שאינה מאפיינת את התרבות שלי במקומות בילוי כמו בריכת שחייה", כדברי דותן, שמאוחר יותר חזר בו מנוסח הדברים, בסגנון המקובל היום על פולטי אמירות גזעניות למיניהן: "ייתכן כי דברי לא הובנו כראוי".

אבל דווקא התרבות "שלו" היא זאת שבמשך שנים הצמיחה וטיפחה את הגזענות הבורה והעוינת, והיא זאת שמשמרת את יחסי איבה עם המיעוט הערבי, כחלק מעיצוב זהותה התרבותית הלאומית של החברה במדינת ישראל. תרבות הגזע הזאת מוזנת על ידי הנהגה שהציבה את הרחקתם ובידודם של האזרחים הערבים כעמוד התווך של הפטריוטיות הישראלית. אותה הנהגה שמסלקת את המשורר מחמוד דרוויש מתוכנית הלימודים ומהשיח הציבורי, שחרדה מן המונח "נכבה", שמתנכלת לתיאטראות ערביים ויהודיים שמעזים לחשוף את הנרטיב הפלסטיני, ושמתאמצת לרסק את מעמדה של השפה הערבית במדינה, היא גם זאת שמעניקה אישור, גם אם אינו פורמלי, למוטי דותן לקבוע כללים "תרבותיים" משלו כדי לטהר את בריכות השחייה בתחום המועצה האזורית גליל תחתון מן הנוכחות הערבית.

פנייתם של חברי כנסת לשר הפנים וליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון אם לא מדובר בהסתה היא אמנם ראויה, אך לא די בה. אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אכן רציני בכוונותיו לשנות את יחסו לאזרחי ישראל הערבים, כפי שהצהיר בסרטון הפנייה אליהם שפירסם בשבוע שעבר ("שגשגו בהמוניכם"), מן הראוי כי ישמיע קולו בסוגיה, ויבהיר כי הערבים רצויים בכל מקום במדינה, כיתר אזרחי ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ