גם ליברמן רוצה תשומת לב

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שעות מעטות לפני כניסת השבת, הפיצה דוברות משרד הביטחון "הודעה בעקבות דבריו של הנשיא ברק אובמה בסוגיית הסכם הגרעין עם איראן". ההודעה, שעצם פרסומה הוא אקט חריג כשלעצמו, באה בעקבות דברים שאמר אובמה, ולפיהם גם מערכת הביטחון הישראלית סבורה, שהסכם הגרעין עם איראן שיפר את המצב הביטחוני במזרח התיכון, וכי גם קהילת המודיעין הישראלית מסכימה, שאיראן עומדת במחויבויותיה הנגזרות מההסכם.

בהודעת משרד הביטחון הושווה הסכם הגרעין עם איראן להסכם מינכן מלפני מלחמת העולם השנייה ונטען, כי כמו ההסכם שנחתם עם היטלר, גם ההסכם עם איראן יתברר כטעות. "מערכת הביטחון הישראלית סבורה, כי להסכמים... אין כל ערך אם העובדות בשטח הפוכות לגמרי מאלו שההסכם נשען עליהן", נכתב בהודעה.

לא ברור למי הכוונה במונח המכליל עד כדי עמימות "מערכת הביטחון" שננקב בהודעה, והאם הוא כולל גם את הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, וראש אגף התכנון, עמיקם נורקין, שביקרו השבוע בפנטגון לשם שיחות על הסכם הסיוע האמריקאי לעשור הבא. האם שר הביטחון אביגדור ליברמן, ששמו לא נזכר כלל בהודעה, ושלפני חודש וחצי התמוגג מקבלות הפנים שנערכו לו בוושינגטון ובטקסס באירוע גלילת האף–35 המיועד לחיל האוויר, הוא כעת "מערכת הביטחון"?

כמו בנימין נתניהו מעת לעת גם ליברמן מתפתה כנראה לפרוט על מיתר "הסכמי מינכן", ש"לא מנעו את מלחמת העולם ואת השואה". אולם כשם שאין תוכן בקשר המעוות שיוצר נתניהו בין ביטחון ישראל לבין השואה, כך גם אין קשר בין הסכם הגרעין לבין אותו "מאבק בלתי מתפשר שיש לנקוט מול מדינת טרור כמו איראן". אלו אנולוגיות דמגוגיות שננקטות לצורך פופוליסטי, שאיזנקוט וקציניו מעולם לא השתמשו בהן.  מדיניותה של איראן ותמיכתה בטרור הן עניין אחד, והסכם הגרעין הוא עניין אחר.

עד כה "העובדות בשטח" אינן מוכיחות שאיראן רימתה אלא שהיא מצייתת להסכם, כי כדאי לה לעשות זאת. זוהי הערכה משותפת לרמטכ"ל ולמודיעין, ועל כן הודעת משרד הביטחון בעקבות דבריו של נשיא ארה"ב חורגת מהקו שנקטו עד כה בצמרת מערכת הביטחון הישראלית. 

מה שכן משקפת הודעת משרד הביטחון היא את רצונו של ליברמן לחזור לתודעה כפוליטיקאי כוחני ושש אלי קרב. הוא חושש, כנראה, להצטייר כמתון מדי, בהשוואה לנפתלי בנט, "הצל" ואחרים שתופסים את תשומת הלב הציבורית. הבעיה שבמשרתו הנוכחית הדבר עלול לסכן את ביטחון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ