שיחות על שיחות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הביטחון אביגדור ליברמן מציע יוזמה חדשה. לדבר עם אינטלקטואלים, אנשי עסקים ואקדמאים פלסטינים ב"מסלול עוקף אבו מאזן", כדי לקדם שיח ישראלי־פלסטיני. ייאמר מיד, שזוהי יוזמה ברוכה. כל דיאלוג רשמי או בלתי רשמי בין ישראלים לפלסטינים טומן בחובו תקווה להעמקת ההבנה בין שני הצדדים.

ואולם, יוזמתו של ליברמן, שאליה מצטרפת התוכנית התמוהה להקים אתר אינטרנט, שבו תפורסם המציאות מנקודת ראות ישראלית, מעלה כמה תהיות. על מה יוכל שר הביטחון לשוחח עם הפלסטינים, כאשר במקביל ממשיכה הממשלה לבנות התנחלויות, לעצור פעילים שאינם חשודים בפיגועים רק בגלל פעילותם הפוליטית, לשפוט על הסתה אנשים שכותבים בפייסבוק דברים נוקבים וביקורתיים נגד ישראל, ולהחזיק במחסני הקירור של המדינה גופות של פלסטינים, החשודים בפעילות טרור, וזאת בניגוד להחלטות בג"ץ?

בשנות השמונים סברה ישראל, כי תוכל לכונן הנהגה פלסטינית עוקפת־אש"ף, כאשר הקימה את "אגודות הכפרים". היוזמה נחלה כישלון מחפיר, הן משום שמנהיגי האגודות התבררו כמושחתים, והן משום שהואשמו בשיתוף פעולה עם ישראל. הם נשאו נשק שאושר על ידי צה"ל ואף עשו בו שימוש נגד אזרחים.

אם בכוונת שר הביטחון להקים לתחייה את הרעיון הנושן הזה, כדאי שילמד תחילה את לקחיו. כי כל עוד אין ביוזמת ליברמן חידוש מעשי או קרן אור שהצד הפלסטיני יוכל להיאחז בהם, כדי להצדיק שיח ישיר עם שר הביטחון או שלוחיו, תישאר היוזמה בגדר פטפוט נבוב.

טועה שר הביטחון אם הוא סבור, שהקמת אתר אינטרנט בערבית (בעלות של עשרה מיליון שקל) או זימון פלסטינים לשיחה, יוכלו לשמש כתחליף לדיון מדיני משמעותי. במקום להפריח רעיונות חסרי תכלית, ייטיב ליברמן לעשות אם יבחן מחדש את פרקטיקת הכיבוש הנואלת, יציע תוכנית מדינית קבילה, ולמצער, יורה על שורה של צעדים הומניטריים, שיבהירו יותר מכל אתר אינטרנט או שיח תעמולתי, כי כוונתו רצינית.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בבקו"ם, לפני כשבועיים.
שר הביטחון אביגדור ליברמן בבקו"ם, לפני כשבועיים.צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ