הסתה שקרית נגד בג"ץ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שרי הימין הגיבו כהרגלם בחריפות על גבול ההסתה לפסק הדין של בג"ץ מיום חמישי האחרון, שהורה למדינה להרוס 17 בתים שנבנו באופן לא חוקי במאחז "דרך האבות" שבגוש עציון, על אדמות פלסטיניות פרטיות. שר החינוך נפתלי בנט כינה את פסק הדין "חמור מאוד" ואמר כי גופים מהשמאל הקיצוני מנצלים את מערכת המשפט ככלי לכפיית מדיניות המיעוט על הרוב, וכי "בג"ץ מכרסם באמון הציבור בו". שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "בדמוקרטיה מתוקנת הפרלמנט הוא הריבון, והממשלה היא שקובעת את המדיניות", ואילו השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים, זאב אלקין, הגדיל לעשות וכינה את ההחלטה "חציית קווים אדומים".

בכל הטענות האלה אין שמץ של אמת. ניכר באותם פוליטיקאים שלא טרחו לקרוא כלל את פסק הדין, אחרת היו מגלים כי מתחילת הדיון בעתירות לא היתה כל מחלוקת על כך שהבתים נבנו באופן בלתי חוקי, ודינם להיהרס. המדינה אף התחייבה בפני בית המשפט העליון כמה פעמים לאורך יותר מעשור לממש את צווי ההריסה — אך נמנעה מלממש את התחייבותה פעם אחר פעם.

היה זה בית המשפט שהפגין אורך רוח מופלג באופן בלתי סביר ונכונות לקבל את הפרת ההתחייבויות הללו מטעם המדינה, עד שלבסוף פקעה סבלנותו. גם עתה, ניתנה תקופת היערכות של שנה וחצי עד להריסת רוב הבתים, בשל חשש מדומה שזרועות הביטחון אינן מסוגלות להתמודד עם אנשי ימין המאיימים להתפרע. על סמך ניסיון העבר ניתן לצפות, כי במקום לשדר מסר חד־משמעי של כיבוד החוק, עלולה המדינה להתייצב בבית המשפט בסמוך למועד ההריסה ולשוב ולבקש לדחות את הקץ.

אין להתפלא על כך ששרי הימין אינם מעניקים גיבוי לבית המשפט העליון, ומנצלים את פסק הדין כדי לצבור הון פוליטי על גבם של השופטים. גישה צינית זו מניחה כי בכל מצב תצמח תועלת לימין הפוליטי — בין בדרך של כיפוף בית המשפט להתיר בנייה לא־חוקית על קרקע פרטית שנגזלה מתושבים פלסטינים, ובין בדרך של הטלת רפש והסתה נגד בית המשפט.

ואולם יש לגנות את פרקליטות המדינה ואת היועצים המשפטיים של הממשלה — אביחי מנדלבליט וקודמו בתפקיד יהודה וינשטיין — שנכנעו לעמדת הדרג הפוליטי, שיש בה משום התנגשות חזיתית עם עקרון שלטון החוק, והסכימו לייצג עמדה זו פעם אחר פעם בפני שופטי העליון. במדינת חוק לא ניתן להכשיר בדיעבד אי־חוקיות בוטה, הפוגעת בזכות הקניין, בשם אינטרסים פוליטיים של הממשלה, המבקשת לרצות את ציבור המתנחלים. מן הראוי שהן הממשלה והן יועצה המשפטי יזכרו זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ