ישראל בשירות רוצח עם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברית חדשה, מעוררת שאט נפש, הולכת ומתגבשת בין ישראל לסודאן. מתברר שממשלת ישראל ביקשה מהממשל האמריקאי וממדינות באיחוד האירופי לשנות את יחסן לסודאן, לשקול מחיקת חובות למדינה ולסייע לה כלכלית (ברק רביד, "הארץ", 7.9). הנדיבות הישראלית מוסברת בכך שסודאן ניתקה את יחסיה עם איראן והיא פועלת למניעת העברת נשק לסיני ולעזה.

לישראל ולסודאן מערכת יחסים מורכבת. אף על פי שאינה מוגדרת מדינת אויב, סודאן סייעה במשך שנים לשיירות נשק שהגיעו מאיראן לעבור משטחה לעזה. היא היתה עד לפני שנה בעלת בריתה הקרובה של איראן ובעבר העניקה מקלט לאוסאמה בן לאדן. מנגד, היא העלימה עין (כנראה תמורת תשלום נאות) מפעילות לחילוץ יהודי אתיופיה, ובתחילה השנה הצהיר שר החוץ שלה, איברהים רנדור, שסודאן תבחן את סוגיית הנורמליזציה עם ישראל.

לכאורה ישראל צריכה להיות מרוצה מן האפשרות לכונן יחסי ידידות, גם אם אינם פורמליים, עם מדינה ערבית שקשורה בברית צבאית עם סעודיה, מקיימת יחסים טובים עם מצרים ואף משתפת פעולה עם ארצות הברית בתחום המודיעין.

אבל יהיה זה מופרך לצרף את סודאן לרשימת המדינות הערביות "המתונות", שאותן מחשיבה ישראל כמועמדות ראויות לשיתוף פעולה. בראש המדינה עומד נשיא, עומר אל־בשיר, שנגדו יצא צו מעצר בינלאומי על אחריותו לטבח העם בדרפור. ההערכות הן ש–400–200 אלף בני אדם נרצחו, מיליונים נעקרו מבתיהם ואלפי נשים נאנסו על ידי חייליו ונאמניו של אל־בשיר.

פשעיו של נשיא סודאן, כפי שהם מתוארים בכתבי האישום שיצאו נגדו, חוצים באופן מזעזע את ה"נורמות" שמקובלות גם במשטרים אפלים. ממשלת ישראל אינה רשאית להתעלם מן הפעולות הבלתי אנושיות שנקט אל־בשיר ולפעול למענו רק בשל החלטתו לנתק את יחסיו עם איראן. על פי אמת מידה זו היה על ישראל לנתק את יחסיה עם טורקיה, רוסיה, בריטניה ושאר מדינות העולם שמקיימות יחסים עם איראן. כמו כן, לא ייתכן שמגעים עם משטר שנוי במחלוקת כל כך יתנהלו במחשכים, ללא דיווח לקבינט ולוועדת החוץ והביטחון, בלי דיון ציבורי ותחת מסך איפול כבד של הצנזורה הצבאית.

חמור מכך, ישראל, כסניגורית של משטר אימים חסר רחמים, מערערת עוד יותר את מעמדה כמדינה שמשווקת את מוסריותה כנכס אסטרטגי, יחסית למדינות האזור. "ידידות" אסטרטגית עם סודאן אינה רק שגיאה מוסרית. היא צפויה גם לגרור אחריה איבה אסטרטגית עם העולם הנאור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ