להוציא את קצא"א אל האור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חברת קו צינור הנפט אילת־אשקלון היא החברה הסודית ביותר במדינת ישראל, למרות שהנגיעה הביטחונית שלה היא קלה בלבד. קצא"א נתונה תחת מעטה כבד של סודיות, וכל פרסום עליה מחייב אישור צנזורה, משום שכבר קרוב ל–30 שנה נמצאת החברה במוקד של סכסוך משפטי בינלאומי בין איראן וישראל — והאינטרסים המשפטיים של ישראל, כנראה יותר מהאינטרסים הביטחוניים, גוזרים דום שתיקה על הנעשה בה.

כתוצאה ממעטה הסודיות, קצא"א נהפכה ברבות הימים לחצר האחורית הסודית של שרי האוצר. החברה אינה נחשבת לחברה ממשלתית, למרות שהיא בבעלות מדינת ישראל, היא אינה כפופה לרשות החברות הממשלתיות או לממונה על השכר, מה שאומר שניתן למנות בה מינויים פוליטיים בשכר נדיב בלי כל פיקוח או בקרה, ובאורח שערורייתי במיוחד היא גם אינה כפופה לחוק הישראלי, מה שאומר שהיא אינה משלמת מסים וכל ההגבלות בתחום התכנון והבנייה אינן חלות עליה.

בעוד חצי שנה יפקע הזיכיון בן 49 השנים של קצא"א. לקראת תום הזיכיון מתנהלים בימים אלו דיונים אינטנסיביים בנוגע לעתידה של החברה, גם הם כמובן תחת מעטה של סודיות. אחרי 49 שנים של סודיות, ושל פעולה מחוץ לתחומי החוק הישראלי, הגיע הזמן לעשות בקצא"א סדר — להפוך אותה לחברה ממשלתית מן המניין, הכפופה לכללי המינויים והשכר המקובלים בחברות הממשלתיות, וכמובן כפופה לכל הדינים של החוק בישראל. רק שההיגיון הפשוט הזה, מתברר, אינו תופס כיום במשרד האוצר.

תחת ניהולם של השר משה כחלון והמנכ"ל שי באב"ד, נעשה ניסיון בוטה להשאיר את קצא"א נסתרת בתוך עולם הצללים: השר ומנכ"לו שוקלים להאריך את הזיכיון שלה, שהוא כאמור זיכיון בעייתי ביותר. רע מכך — הם שוקלים לרשום את קצא"א כחברה פרטית, בבעלות ממשלתית, הרשומה במדינה זרה — מקלט המס פנמה. הרצון של כחלון ובאב"ד לשמר את הזכות למינויים פוליטיים נוחים בחברה, וכן הסכסוך האישי בין שר האוצר לבין מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, מביאים לתהליך קבלת החלטות תמוה, שבו נראה שהאינטרסים האישיים גוברים על האינטרסים הלאומיים.

מדובר במהלך לא לגיטימי שאסור שייצא אל הפועל. דווקא כעת, כשיש הזדמנות לתקן עיוות של 49 שנים, הגיע הזמן לקבל שורה של החלטות הפוכות בתכלית: להוציא את חברת קו צינור הנפט אילת־אשקלון אל האור, לבטל את זיכיונה הבעייתי, ולהפוך אותה לחברה ממשלתית מפוקחת כדבעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ