לסגור את השידור הציבורי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ניסיונותיהם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וחברי הליכוד, באמצעות יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, לפגוע בתאגיד השידור הציבורי "כאן", הולכים וגוברים בשבועות האחרונים. אם יוכתרו לבסוף בהצלחה, תהיה זו פגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית.

הצידוק להליך האגרסיבי של סגירת רשות השידור תוך פיטורי כל העובדים,  והקמת תאגיד חדש, נשען על שתי הנחות יסוד. הראשונה, שרשות השידור כה מסואבת, ובזבוז הכספים וחוסר היעילות בה כה רבים, שאין עוד אפשרות לשקמה ברפורמה פנימית. ההנחה השנייה, שבאה לידי ביטוי במסקנות ועדת לנדס שהמליצה על הליך הסגירה־פתיחה, היתה שהריקבון בשידור הציבורי נובע מהשליטה הפוליטית ההדוקה: מנגנון המינויים של בכירי רשות השידור היה משובש, ואיפשר לפוליטיקאים להציב בתפקידי מפתח את מקורביהם עושי דברם, בחלק מהמקרים אף על פי היו חסרי כישורים וניסיון ניהולי.

תאגיד השידור הציבורי היה אמור לפתור את שתי הבעיות הללו. ראשית, לקראת הקמתו נעשתה עבודה כלכלית נרחבת, שבסיומה פורט החיסכון הכספי שיושג ומנגנוני הפעולה והפיקוח שיאפשרו לתאגיד להתנהל בגמישות ניהולית ועל פי אמות מידה מקצועיות. אבל חשוב מכך, החקיקה להקמת התאגיד יצרה לראשונה חסם משמעותי בפני הדרג הפוליטי: המינויים למועצת התאגיד נעשו על ידי ועדת איתור עצמאית בראשות שופט, כך שלדרג הפוליטי לא היתה יכולת להתערב במינוי חברי המועצה או המנהלים.

אתמול הציג ח"כ ביטן מסמך שבו טען כי סגירת התאגיד והחזרת רשות השידור תביא לחיסכון כספי משמעותי. ביטן מבליט רק את המניע הכלכלי, ואולם אם תיוותר רשות השידור על כנה, יאפשר הדבר לנתניהו להמשיך לשלוט ישירות במינויים של מנהלי רשות השידור. משמעות הדבר היא חזרה למנגנון המינויים הישן, שיוצר שידור הציבורי תלותי, עושה דברם של הפוליטיקאים. אם מזימת נתניהו לפגוע בתאגיד השידור תיצלח, אין כל הצדקה למימון שידור ציבורי־פוליטי במאות מיליוני שקלים בשנה. לגוף כזה, המהווה כלי שרת בידי פוליטיקאים, אין זכות קיום, ויש לבטלו לחלוטין עד שתימצא הדרך להחזירו במתווה עצמאי אמיתי.

ח"כ דוד ביטן ורה"מ בנימין נתניהו
ישיבת סיעת הליכוד בכנסת
ח"כ דוד ביטן (מימין) ורה"מ בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ