על העיוורון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

קורבן להטרדה מינית בסביבת העבודה אינה חייבת להתלונן במשטרה אם אינה רוצה בכך. זכותה להחליט להפנות את תלונתה לבירור פנימי בארגון שבו היא עובדת, ועל הארגון מוטלת החובה לטפל בתלונתה במלוא הרצינות ובהתאם לנורמות שקובע החוק למניעת הטרדה מינית. עם זאת, החוק אינו נותן גושפנקה לארגונים בעלי מאפיינים ציבוריים להשתיק ולהסתיר מהציבור תרבות של הטרדה מינית, ובמיוחד כאשר ההסתרה נעשית באמצעות כספי ציבור.

התנהלות בנק הפועלים בפרשת התלונה של עובדת בכירה נגד מי שהיה מנכ"ל הבנק, ציון קינן, היא מקרה שלישי בשנים האחרונות שבו נעשה ניסיון להסתיר תלונה על הטרדה מינית בתאגיד ציבורי משמעותי. מקרה קודם, אף הוא בבנק הפועלים, הסתיים בפרישתו מהבנק של ראש החטיבה העסקית, שמעון גל. בחברת כימיקלים לישראל התפטר לאחרונה המנכ"ל, סטיבן בורגס, וגם שם לא נידבה החברה מרצונה פרטים על נסיבות הפרישה, שכללו ככל הנראה תלונה על הטרדה מינית של עובדת.

החומרה המיוחדת של פרשת ציון קינן נעוצה בהחלטת הבנק להעביר את העניין לבוררות, וגם לשלם מיליוני שקלים למתלוננת. התשלום נעשה לכאורה בשל תנאי עבודה קשים, אך הסכם הבוררות קנה גם את שתיקתה של המתלוננת, בכספי בעלי המניות של הבנק. בנקים וחברות ענק ציבוריות כמו כי"ל מחויבים לפעול על פי נורמות של שקיפות. הציפייה מהמנהלים של חברות אלה היא שיהיו דוגמה ומופת לעובדיהם להתנהלות ראויה. שוב ושוב מתברר כי בכירי התאגידים הללו מתנהגים באופן מביש ופוגעני כלפי נשים הכפופות להם, אך בבושתם הם מגייסים את המערכות שבשליטתם לכסות על התנהלות פוגענית ואסורה.

המפקחת על הבנקים והרשות לניירות ערך מוסמכים לבחון את התנהלות החברות הללו. לציבור בעלי המניות והחוסכים מגיע לדעת כיצד הוחלט להעביר את פרשת ציון קינן לבוררות, האם הפרטים הובאו לידיעת הדירקטוריון ומה הצעדים שננקטים כדי להטמיע תרבות מגדרית שוויונית בארגונים שהצמרת הניהולית שלהם לוקה בעיוורון ערכי כזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ