מאמר המערכת

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, מתאפיינת בגישה שמרנית, הן בתחום השיפוטי והן בהתנהלותה האישית. החלטתה לתת פומבי למכתבה לשרת המשפטים, איילת שקד, המודיע על הפסקת ההידברות בין שופטי העליון לשרה בעניין המועמדים למינוי לבית המשפט העליון, מסמלת לפיכך קו פרשת מים. אם הידברות דיסקרטית בין השרה לנשיאה היא תנאי הכרחי לניהול נכון של מערכת המשפט, באה השרה ושברה את הכלים. היא הציבה איום בדמות תמיכה אפשרית בהצעת חוק שתאפשר בחירת שופטים לבית המשפט העליון, תוך התעלמות מעמדתם של השופטים.

לאפשרות כזאת לפחות שתי משמעויות שליליות. מבין חברי הוועדה לבחירת שופטים, רק השופטים מסוגלים להעריך את האיכות והרמה המשפטית של המועמדים והתאמתם לעליון. גם נציגי לשכת עורכי הדין היו יכולים לתרום בסוגיה זאת, אלא שהשתתפות נציגי הלשכה בוועדה הפכה להיות השתתפות פוליטית ולא מקצועית בעצמה. בנוסף, שינוי כזה מהווה פוליטיזציה מוחלטת של בחירת השופטים, שבהכרח ישפיע על פסיקות בערכאות נמוכות יותר של שופטים שמעוניינים להגיע לעליון. פירוש הדבר חיסול למעשה של עצמאות מערכת המשפט הישראלית, והכפפתה למערכת הפוליטית.

עצמאות מערכת המשפט הישראלית ויוקרתה, היא מיסודות עוצמת מעמדה של ישראל בעולם. לשרה שקד לא אכפת לערער נכס עצום זה, ובלבד שלא תצטרך להתמודד עם פסיקות כגון אלה שנגד התעללות מיותרת במבקשי מקלט, או נגד שוד קרקעות פרטיות בשטחי הכיבוש.

שקד אינה הראשונה ששואפת להכפיף את השופטים לפוליטיקאים. קדם לה דניאל פרידמן עם רעיונותיו הפסולים בדבר שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. כדי למנוע את הרס מערכת המשפט, הציע גדעון סער שלא יהיה שינוי בהרכב הוועדה בת תשעת החברים, אך יידרש רוב של שבעה לבחירת שופט עליון, כלומר לפחות תמיכה של שופט עליון אחד.

"חוק סער" מ–2008 הגביר את כוח הפוליטיקאים בוועדה בכך שנתן להם זכות וטו, ואיין את הטענה (השקרית גם קודם) שלעליון נבחרים בשיטת "חבר מביא חבר". הוא הוכיח את עצמו כמועיל, ואין לשנותו. הן לשופטים והן לפוליטיקאים יש זכות וטו על בחירת שופט. זהו איזון ראוי, המחייב פשרות שנותנות ביטוי לאינטרסים השונים של הציבור. על שרת המשפטים לחדול ממהלכים מפוקפקים, המשדרים זלזול במערכת המשפטית וגורמים לזילותה, ולאמץ גישה ממלכתית של תמיכה בהסדר הקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ