הלבנת האפרטהייד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אין גבול ליצירתיות שמפגין משרד המשפטים במאמציו להלבין את פשעי ההתנחלויות. לאחר ההצבעה המבישה על "חוק ההסדרה" הבלתי חוקתי, שעל אף אישורו בקריאה טרומית הוא עתיד להיפסל, בוחנים היועץ המשפטי ושרת המשפטים אפשרויות חלופיות להלבנת מאחזים. צעדיהם נועדו למעשה להלבין לא רק את המאחזים, אלא את שלטון האפרטהייד השורר בשטחים.

אחת הדרכים המוצעות היא הכרזה על המתנחלים כעל "אוכלוסייה מקומית" בשטח הנתון לתפיסה לוחמתית. בהכרזה זו יש בעיות רבות, אבל אפילו אם ניתן היה לקבלה, הרי שבסופו של דבר היא תגדיר את שתי האוכלוסיות — היהודית והפלסטינית — כ"אוכלוסיות מקומיות" בשטח הכבוש. האם תחת הגדרה זו מותר יהיה ליטול קרקעות מאוכלוסייה אחת על חשבון השנייה, כלומר ליטול קרקעות של יהודים לטובת הפלסטינים? האם יוחלו אז על המתנחלים הדינים שחלים על האוכלוסייה המקומית הפלסטינית, לרבות הדין הצבאי, כך שהאוכלוסיות יישפטו באותם בתי משפט לפי אותם חוקים?

מכיוון שהתשובה על שאלות אלה היא שלילית, הרי שהגדרת המתנחלים כ"אוכלוסייה מקומית" רק תמשיך תהליך ארוך של עיצוב משטר אפרטהייד. שכן אם מדובר באוכלוסיות "מקומיות", מדוע שיחולו עליהן מערכות חוק שונות, ומדוע אין הן בעלות זכויות שוות, כולל מתן זכות הצבעה לפלסטינים בבחירות בישראל?

בג"ץ סירב במשך שנים לגעת בתפוח האדמה הלוהט שעניינו חוקיות ההתנחלויות, אך קבע, כי כל עוד חיים בשטחים מתנחלים, יש לדאוג גם לצורכיהם כמו לצורכי כל אדם שחי במקום מסוים. ואולם, מה בין זה לבין נטילת קרקעות פרטיות של פלסטינים על מנת להקים או להרחיב התנחלויות?

גם הסתמכות משרד המשפטים על הסדר שנוי במחלוקת כשלעצמו, שנעשה בקפריסין, אינו אלא התחכמות מיותרת ומזיקה. הפתרון הטוב ביותר מבחינת ישראל הוא פתרון שתי המדינות. האפשרות האחרת — מתן זכויות אזרח מלאות והחלת דין שווה על יהודים ופלסטינים — משמעותה קץ המדינה יהודית. לאפשרות השלישית קוראים אפרטהייד.

מנדלבליט ושקד בטקס חילופי היועצים המשפטיים לממשלה, בפברואר
מנדלבליט ושקד בטקס חילופי היועצים המשפטיים לממשלה, בפברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ