לחקור את נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עו״ד דוד שמרון הוא קרוב משפחתו של בנימין נתניהו. עו״ד יצחק מלכו הוא קרוב משפחתו של דוד שמרון. אין אלה רק זוטות משפחתולוגיות, כי גלומה בהן עדות מוחשית להסתאבות שלטון נתניהו, שאין בו הפרדה בין המשפחה, המדינה והמפלגה.

כמו במשפחות הכי טובות, הדם במשפחת נתניהו־שמרון־מלכו סמיך ממים. מלכו משתתף בדיונים סודיים ונוסע מטעם נתניהו לשליחויות חשאיות, לא אחת למרות תרעומת של מוסדות המדינה, ובה בעת עוסק גם בענייניו, מפני שאינו כבול לתקנון שירות המדינה. שמרון מגן, בתעריף נמוך במיוחד, לא רק על דודנו, אלא גם על הליכוד. משרד מלכו־שמרון מייצג את שרה ובנימין נתניהו בענייניהם האישיים, המגיעים לא אחת גם לערכאות משפטיות. לזוג נתניהו יש אמנם גם פרקליטים אחרים, אבל מעורבות מלכו־שמרון עקבית ובולטת. בתביעת אב הבית מני נפתלי נגד המדינה, וגררה גינוי חריף להתנהגותה של נתניהו, סייע (ללא הצלחה) להכנותיה גם עורך דין ממשרד מלכו־שמרון, בנוסף לפרקליטות מחוז ירושלים.

נתניהו בכנסת
נתניהו בכנסת. שומרי הסף המשפחתיים היו מעורבים בהליכי המיון והמינוי של יוסף שפירא עצמוצילום: אמיל סלמן

זהו ניגוד עניינים מובנה, לכאורה לא בלתי חוקי, משום שהיועץ המשפטי לשעבר יהודה וינשטיין ומבקר המדינה יוסף שפירא איפשרו אותו, מי במעשה ומי במחדל. ייתכן שמלכו ושמרון יכולים לנופף בניירת הנושאת חותמת סמכות ורשות, אבל אין בכך כדי להכשיר את השרץ, כי שומרי הסף המשפחתיים היו מעורבים בהליכי המיון והמינוי של שומר סף אחד לפחות, יוסף שפירא עצמו.

עקמומיות מצב הדברים היתה בוודאי נמשכת, לולא הובלט בשבוע שעבר פן נוסף בחייו המקצועיים של שמרון — , המעוניין במכירת צוללות נוספות לחיל הים (שמרון משמש כעו"ד של מיכאל גנור, נציג ישראלי של תאגיד המספנות הגרמני, ואף רשום כדירקטור באחת מחברותיו, על אף שלטענתו התפטר מתפקידו מזמן, לאחר תקופת ההקמה של החברה). הנה צירוף מקרים מעניין: גם נתניהו משתוקק לקנות צוללות נוספות מגרמניה. במקרה, ולמרות שלדברי נתניהו לא שוחח עם שמרון מעולם על צוללות, לשני הלקוחות של שמרון, האישי והמסחרי, עמדה זהה. מותר לתמוה על הטענה כי השניים — נתניהו ושמרון — , כמו גם על הנסיבות שהביאו את החברה הגרמנית לשכור את שירותיו של שמרון.

הפרשה הזאת משוועת לחקירה, כמו גם הקשורות בנתניהו. על היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, שהתחייב לחקור במהרה וללא דיחוי אנשי ציבור, להחיש את בדיקותיו בעניין פרשת הצוללות ופרשות אחרות הקשורות בנתניהו, כדי שהציבור יידע אם בראשות ממשלת ישראל עומד אדם מושחת — או לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ