מצנזרי הפרופסורים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש מפלגת "הבית היהודי", נפתלי בנט, הוא גם שר החינוך. בתוקף תפקידו זה הוא שואף לחנך את המחנכים. בשבוע שעבר מינה בנט את המומחה לקודים אתיים, פרופ' אסא כשר, לחבר המלצות לתקנון אתיקה למוסדות להשכלה גבוהה "בנושא פעילות פוליטית ואקדמית" (חיים לוינסון וירדן סקופ, "הארץ", שלשום). בנט נזעק לשמע "תלונות רבות בדבר תופעות מתמשכות של חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית", ויצא להגן על "זכות הסטודנט ללמוד מבלי שיחויב להאזין להטפה פוליטית, שאין לה דבר עם לימוד התחום המסוים".

בנט מזלזל בתבונתם של הסטודנטים, הזקוקים כביכול להגנה מפני מטיפים פוליטיים המוסווים כמרצים בתחומם, פן יעברו שטיפת מוח ויהפכו מנאמני ארץ ישראל לשמאלנים תבוסתנים (תפנית בכיוון הנגדי אינה מדאיגה אותו). הוא משוכנע שהתקנון הרצוי לו לא יסתור את חופש הדיבור, את החופש האקדמי ואת חוק יסוד חופש העיסוק. ייתכן שהוא שכח עד כמה היו פרופסורים מעורבים בפעילות פוליטית לפני הקמת המדינה ולאחריה, מחיים ויצמן דרך חותמי העצומה למען ארץ ישראל השלמה ועד בנציון נתניהו.

מתחת לכיפה הסרוגה ולאצטלה של יזם היי־טק, בנט הוא בולשביק. הוא רוצה לכונן קודקס השתקה — מנגנון חדש של פוליטרוקים, שתכליתו צנזורה לאוניברסיטאות ולמכללות. רשות הדיבור לחבר נפתלי — ולחבר נפתלי לבדו. הוא יאייש את הצנזורה החדשה והוא יקבע את גבולות המותר והאסור. טרם נקבעו העונשים למי שיעזו להשמיע בשיעור מתמטיקה אמירה על משפט אלאור אזריה ולא רק על משפט פיתגורס. קריאה לשלום תמורת שטחים תיחשב בוודאי לפוליטיקה שמקומה לא יכירנו באקדמיה.

יוזמת בנט מצטרפת לפעילויות דומות, שלו ושל שרת התרבות מירי רגב, של התערבות שלטונית בתחומי החשיבה והיצירה. הם מתחרים, בשתי מפלגות שונות המתמודדות על קולות הימין, אבל מטרתם הכפולה משותפת: לשאת חן בעיני המתנחלים ולעצב דור חדש של מצביעים שלא ייחשפו לעמדות המאתגרות את מוסכמות השלטון.

בנט הוא פוליטיקאי שאינו בוחל באמצעים שיקדמו אותו ליעדיו. גם את האחריות שמוטלת עליו כשר החינוך הוא מעוות ומרוקן מתוכן ממלכתי, לטובת פוליטיקת אינטרסים צינית. מהנגיסה הנוספת שלו בדמוקרטיה הישראלית עולה ריח עז של חומר לשימור שלטון הימין. חבל שכשר נרתם למשימה זו. היה עליו לדעת שמשתמשים בו לתכלית פסולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ