קריאת השכמה באו"ם

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מועצת הביטחון של האו"ם. על ישראל להתחיל לצעוד במשעול מוסרי יותרצילום: אי־אף־פי
מאמר המערכת

ההישג שזקפו לזכותם גורמים בישראל עקב הדחייה של הרגע האחרון בהגשת הצעת ההחלטה המצרית למועצת הביטחון, לא צריך לטשטש את העובדה שמדובר בקריאת השכמה לממשלת ישראל הנוכחית. התגייסות החירום של רה"מ בנימין נתניהו אתמול לעצירת המהלך — קריאה להפסקת ההתנחלויות, קביעה שאינן חוקיות ויצירת אבחנה בינן לבין ישראל — כשברקע מרחף איום מוחשי של הימנעות אמריקאית מווטו, רימזה על כך שקברניטי מדינת ישראל הופתעו מההתרחשות.

אין פלא שבישראל נתפסו לא מוכנים: אחרי האופוריה שעוררו בימין הישראלי זהות השגריר האמריקאי המיועד, ההבטחות להעברת השגרירות לירושלים והתחזיות לממשל אוהד התנחלויות, אפשר לומר שנתניהו הלך לישון עם דונלד טראמפ — והתעורר עם ברק אובמה. בדרך להתנגשות הזו, ביצעו ישראל, ובעיקר נתניהו, שורה של שגיאות טקטיות ומשגה אסטרטגי גדול אחד: התנחלות בשטח כבוש מתוך כוונה לספחו, בניגוד לחוק הבינלאומי ולהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם.

מבין השגיאות הטקטיות, האחרונה היא כמובן הנעת הליכי החקיקה של חוק ההפקעה, שמשמעותו עיגון הכיבוש בחוק. חוק זה, לצד ההתבטאויות המקצינות בישראל בשל גישתו הצפויה של ממשל טראמפ לסכסוך, נראים כסיבה העיקרית לכך שהקהילה הבינלאומית נזעקה דווקא עכשיו.

אובמה מעולם לא הסתיר מנתניהו את דרישתו להקפיא את ההתנחלויות, כך שכשיתקיים מו"מ לשלום, המצב בשטחים לא יהיה בלתי הפיך. נתניהו אף נעתר חלקית לדרישתו לתקופת מה, אבל בהמשך עבר למה שנתפס כהתנהגות בלתי נסלחת — הוא נאם נגד עמדת אובמה בבית הנבחרים שלו ובאו"ם, אותה במה שבה הוא חושש לספוג עתה מפלה מידי נשיא ארה"ב היוצא.

כרגע נראה שהסכנה הורדה מסדר היום, אבל על ישראל להקשיב לקול העולה מהאו"ם. ללא קשר לשאלת הווטו ולמידת התמיכה של נשיא אמריקאי זה או אחר בהתנחלויות, על ישראל להתחיל לצעוד במשעול מוסרי יותר: הפסקת ההתנחלות ויצירת תשתית נוחה לחידוש המו"מ עם הפלשתינאים. אין לכך אלטרנטיבה אמיתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ