להציל את ישראל מעצמה

מאמר המערכת
נתניהו בטקס הדלקת נר ראשון של חנוכה בחוות רונית, אתמול
מאמר המערכת

את החלטת מועצת הביטחון 2334, שהתקבלה שלשום (שישי) ברוב של 14 מ–15 חברות המועצה, יש לראות כהמשך מסורת ההחלטות מ–1967 ומ–1973, החלטות 242 ו–338, הקובעות את עקרון אי־קבילותו של כיבוש שטחים. ישראל נתפשת, בכל ההחלטות הללו, כמי שמחזיקה בשטחים רק כל עוד אין צדדים ערביים המוכנים להמיר אותם בשלום; וממילא, במסגרת הסדר שלום, עליה להחזירם.

אף שלא יהיו לה השלכות מעשיות מיידיות על ישראל, ההחלטה, ובעיקר הימנעות ארצות הברית מלהטיל וטו, הן סטירת לחי מצלצלת למדיניות של בנימין נתניהו. את התגובה ההיסטרית של לשכתו — "ישראל דוחה את ההחלטה האנטי־ישראלית הבזויה באו"ם" — כמו גם את התוכנית להטיל סנקציות על כמה מהמדינות שדחפו להחלטה, יש לראות כחלק ממסע ההרס שמוביל ראש הממשלה. נתניהו מדרדר את ישראל לתהום של בידוד עולמי ומביע זלזול בכל מי שמעז לדרוש ממנו לעצור את מפעל ההתנחלויות, שמטיל צל כבד על אפשרות עתידית לפתרון שתי המדינות.

מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות: העולם מתחיל להציל את ישראל מעצמה / אמיר אורן |  הסיבה לעצבנות הישראלית / עמירה הס | מה משמעות ההחלטה והאם טראמפ יוכל לבטלה? מורה נבוכים / ברק רביד | החלטה פרו ישראלית / חגי אלעד || ישראל דוחה ההחלטה ומחזירה את השגרירים מהמדינות שדחפו להצבעה / ברק רביד | הבית הלבן: מדיניות ההתנחלויות של נתניהו הכריחה אותנו לא להטיל וטו / ברק רביד

המתקפה של נתניהו על ממשל אובמה היא חלק מאותו עיוורון מדיני. העובדה שבשנות שלטונו נמנע ברק אובמה מלפעול נגד ישראל במועצת הביטחון לא תרמה לישראל, אלא פגעה בה. בשנים אלו המשיכה ישראל לכרוע תחת משקל חלומות הכיבוש שהובילו הימין הלאומני והציונות הדתית. אובמה, שקיבל פרס נובל כדי לממש את חזון השלום שלו, חשש מעימות עם נתניהו והלובי היהודי באמריקה, ובכך תרם להתרחקותה של אופציית הסכם עתידי.

אסור לשתף פעולה עם ניסיונו של נתניהו להציג את ארצות הברית והמדינות שתמכו בהחלטה כמבקשות את רעתה של ישראל, מה גם שבין המדינות שתמכו בהחלטה יש ידידות חשובות של ישראל. ההפך הוא הנכון: כל מהלך עולמי שיציל את ישראל מחזיונות משיחיים שנכפים עליה על ידי קבוצות לחץ קיצוניות, רק יעזור לה להיחלץ ממלכודת הכיבוש. החלטה שקובעת שלהתנחלויות אין תוקף חוקי והן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי אינה אלא אמירת המובן מאליו. רק בעולם המראות המתעתע של ממשלת נתניהו־בנט־שקד, המובן מאליו מוצג כהיטפלות ״בזויה״.

מדינות מכל היבשות אמרו לנתניהו שלשום, די. בזמן שהוא עוסק בפשרות עמונה ובחוקי הפקעה סהרוריים, העולם דורש ממנו להבין שמדובר בדרך ללא מוצא שסופה אסון. למרות הכעס בירושלים, זה לא הזמן לתגובות מתגרות נגד העולם, לפעולות ענישה נגד הפלסטינים ולבנייה נקמנית בהתנחלויות. גם ההסתמכות של נתניהו על דונלד טראמפ, שייכנס בקרוב לבית הלבן ושהביע התנגדות להחלטה במועצת הביטחון, לא תציל את ישראל מהתהום. על הימין הישראלי, ובראשו נתניהו, לערוך חשבון נפש עמוק.

תגובות