להשאיר את תל אביב פתוחה

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

לאחר ביקורת שמתח בג"ץ על גרירת רגליים, צפויה הממשלה לאשר היום את החזרת סמכות ההכרעה בעניין פתיחת עסקים בשבת לשר הפנים, אריה דרעי. מחר תובא ההחלטה לאישור הכנסת. כעת יהיה זה דרעי שיצטרך להחליט האם לאשר, במלואו או בחלקו, את חוק העזר של עיריית תל אביב המתיר פתיחת 164 מרכולים ופיצוציות בימי המנוחה.

בישיבת הממשלה שעסקה בנושא לפני כשלושה שבועות, הביעו שרי ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי התנגדות לפתיחת עסקים בשבת. במכתב שהעבירו ראשי הסיעות החרדיות, כולל דרעי, לראש הממשלה בנימין נתניהו הם הבהירו, כי "אין ביכולתנו ובכוונתו להיות שותפים לפגיעה בכבודה של השבת ולרמיסתה, כפי שעולה מחוק העזר בתל אביב. לפיכך, אנו דורשים כי ממשלת ישראל תקבל בישיבתה החלטה חד־משמעית בדבר אי־אישור של חוק העזר האמור, ומניעת פגיעה במצב החוק הנהוג במדינת ישראל (סטטוס קוו) האוסר על פעילות מסחר בשבת".

דרעי טוען כי היתר לפתיחת עסקים בשבת עלול לאלץ עובדים ששכרם נמוך לעבוד ביום המנוחה. אלא שלא מנוחת העובדים חשובה לו, כמו החשש שישראל תעשה צעד נוסף בכיוון הפרדת הדת מהמדינה. עמדתו הקיצונית היא המשך לעמדה הזכורה לרע של שר הפנים לשעבר, גדעון סער, שבשלהי כהונתו נעשה אדם מאמין וניסה לכפות את ערכיו החדשים על תושבי תל אביב.

ואכן, תקופת סער כשר הפנים היא שהולידה את חוק העזר העירוני המדובר, שאינו אלא פשרה מוזרה. במסגרת הפשרה הציע ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, שרק אותם כ–160 עסקים, שמהווים כ–60% מהעסקים הפתוחים בה כיום, יוכלו להיפתח בשבת. זאת למרות שרוב תושבי תל אביב מעוניינים בהמשך פתיחת החנויות כולן, ולא בצמצום מספרן. פעילות החנויות הללו היא חלק מהתרבות האורבנית, המאפשרת לכל אזרח לעשות קניות בכל שעה שהוא חפץ, ובעיקר אלה שעובדים במשך השבוע, ורק בשבת יש להם זמן פנוי לקניות.

את ראשי הסיעות החרדיות האינטרסים של תושבי תל אביב החילוניים לא מעניינים. הם מודאגים שלאישור החוק יהיו השלכות על רשויות מקומיות נוספות, ושישראל תהפוך למדינה חילונית יותר. אם עמדתם של שרים אלו אכן תתקבל, ישראל תעשה עוד צעד להפיכתה למדינה שכוהני הדת שולטים בה, בניגוד לרצון הרוב, אשר מעוניין במדינה מודרנית ומפותחת. מדינה המתחשבת אמנם בנוהגי הדת, אך פועלת על פי ערכי הרוב החופשי, כמקובל בכל המדינות המפותחות בעולם. יש לקוות שדרעי יבין זאת ויותיר את המצב בתל אביב על כנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ