שק אגרוף בעזה

לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פלסטינים ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל, לפני חודש
פלסטינים ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל, לפני חודשצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס
לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת

סבבי התקיפות האחרונות בעזה הולכים ותוכפים, עד כי נדמה שישראל שוב צריכה להתכונן למבצע צבאי. נאמנה לתפישתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לפיה "ההנחיה לצה"ל היא ללכת בכל הכוח, עד שהצד השני יצעק געוולד וירים דגל לבן", ישראל מגיבה באגרסיביות על כל ירי של טיל בודד מעזה, מפציצה מִפקדות של חמאס אבל גם מבנים אזרחיים.

ישראל מכירה בכך שלא חמאס הוא זה שמשגר את הטילים האקראיים לשטחה, וכי האשמים הם ארגונים סלפים שמקורבים לדאעש או מסונפים אליו. למרות זאת, היא מטילה על חמאס את האחריות לירי, ודורשת מן הארגון, שאינו מוכר על ידיה ושאותו היא מגדירה כארגון טרור, להילחם נגד הארגונים הסלפים. אלה הם אותם ארגונים שירו בתחילת חודש פברואר טילים על אילת מתוך שטח סיני, אבל בשטח מצרים אין ישראל פועלת ומפציצה, לפחות לא פומבית, אלא משאירה את המלאכה לצבא המצרי, ואפילו אינה מגנה את מצרים או מטילה עליה את האחריות לירי בהיותה הריבון בשטח.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

הפרדוקס שלפיו ישראל רואה בחמאס ריבון, ומכאן לטעמה נובעת אחריותו לנעשה בעזה, אך בה בעת נלחמת נגדו, אינו יכול להניב את השקט שאליו היא חותרת.

התושבים של עוטף עזה אינם אמורים לסבול "טפטוף" של רקטות, אולם ההתכתשות הברוטלית עם חמאס, דווקא כשהארגון מהדק את קשריו עם מצרים ומשתף עמה פעולה במאבק נגד ארגוני הטרור בסיני, איננה מעידה על תבונה אלא על הישענות על צעדים שלא הוכיחו את עצמם בעבר. הדיו שבו הודפס דו"ח מבקר המדינה על מבצע "צוק איתן" טרם יבש, והביקורת הקשה שכלולה בו על העדר דיון באלטרנטיבות למבצע הצבאי עדיין מהדהדת, והנה ישראל מאמצת שוב את הגישה השגורה לפיה ה"ניצחון" טמון במהלומות צבאיות.

ממשלת ישראל אינה יכולה להתעלם מן האזהרות שמשמיע צה"ל על המצב המסוכן בעזה. על העוני המחפיר, האבטלה הקשה, הצפיפות הנוראה והמחסור בשירותים בסיסיים. ההתפרצות, לדבריו של ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, היא רק שאלה של זמן. בנסיבות המייאשות הללו, אפשר רק לתמוה על יכולתו של חמאס לשמור על שקט יחסי, ועל פעילותו נגד ארגונים שמבקשים לפגוע בסמכותו דרך ירי על ישראל. בהעדר כוונה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים בכלל ועם חמאס בפרט, על הממשלה לבחון לאלתר דרכים אחרות להרגיע את ההידרדרות בעזה, ובראשן להקל על מצוקת החיים ברצועה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ