מאבק על חזון העצמאות

לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זיקוקים בכיכר רבין, אתמול
צילום: עופר וקנין
לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת

מדינת ישראל, על כתשעת מיליוני אזרחיה, ועל יכולותיה והישגיה, היא עובדה מוצקה. הקמתה לפני 69 שנים היתה אירוע, שחצי מאה קודם לכן לא היה אפשר להעלותו על הדעת אפילו כחלום. חזון, נחישות, ובעיקר תופעה חסרת תקדים של קשר בין עם לארצו המתקיים גם לאחר אלפיים שנות גלות, הביאו להקמת הבית השלישי, להחייאת השפה העברית וליצירת ריבונות לעם שהיה חסר ריבונות ומפוזר בכל רחבי תבל.

מדינת ישראל, הקמתה והתפתחותה הן אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים ביותר של האנושות במאה ה–20, ושום פגם בדרך או בתוצאה אינו יכול להקטין את ההישג הזה. זהו ההישג של הציונות, תנועה קטנה שקמה בסוף המאה ה–19 והיתה לכוח מניע עצום.

מדור הזירה

הביטוי השלם לחזון הציוני שהביא להקמת מדינת ישראל הוא בהכרזה על הקמת המדינה — מגילת העצמאות. אלא שהמדיניות של מדינת ישראל, בוודאי מאז שובו של בנימין נתניהו לכהונת ראש הממשלה, מעידה על הסתלקות של ישראל מהעקרונות היסודיים שעליהם קמה.

ישראל, שמוסדותיה לפני הקמתה הסכימו לתוכנית החלוקה של האו"ם ולהקמת מדינה ערבית (מדינות ערב התנגדו), וראש הממשלה נתניהו חזר על כך בנאום בר אילן, נסוגה מהתוכנית הזאת ומטרפדת כל ניסיון לממש אותה. "זו זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית", נכתב במגילת העצמאות. אבל את הזכות הטבעית הזאת ישראל שוללת מהעם הפלסטיני.

ההצהרה המרכזית במגילה, המבטיחה את המרכיב הדמוקרטי של המדינה היהודית והדמוקרטית — "מדינת ישראל... תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין" — הוחלפה במשטר של כיבוש בשטחים ונמצאת תחת מתקפה אלימה של הממשלה, ממשלת "אם תרצו".

אבני היסוד של הדמוקרטיה הישראלית — שוויון, חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, והפרדת הרשויות — הן לצנינים בעיני השלטון, מכשלה שיש להסיר מן הדרך.

ההכרזה על הקמת המדינה אימצה את חזונם של נביאי ישראל, ערכים אוניוורסליים שהאדם במרכזם וליהדות תרומה עצומה להנחלתם לעולם. מדינת ישראל הלאומנית ובעלת הנטיות הפשיסטיות לועגת ובזה לערכים אלה. על החברה הישראלית להיאבק להשבת החזון של הכרזת העצמאות והפיכתו שוב לחזון של מדינת ישראל. אסור להשלים עם ביטולו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ