לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת

היה צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין, שהמניפסט שפורסם השבוע באתר ארכיון המדינה נכתב בידי פקיד מדינה הכפוף למשרד ראש הממשלה. הטקסט, מאת ד"ר יעקב לזוביק, גנז המדינה היוצא, מעלה על נס את כל הערכים שהמדינה מנסה להרוס בשנים האחרונות: דמוקרטיה, ליברליזם, הומניות ושקיפות.

הגנז היטיב לתאר ביושרה, בכנות ובאומץ מקצועיים יוצאי דופן במחוזותינו, את חוליי הגוף שהוא מנהל. ישראל אינה מטפלת בחומרי הארכיון שלה כפי שצפוי שתעשה דמוקרטיה: רוב מסמכי הארכיון סגורים לציבור בלא הצדקה, ועל עיון במעט הפתוח היא מטילה מגבלות בלתי סבירות, שהשיקולים שמאחוריהן אינם מציבים במרכזם את טובת הציבור.

ד"ר לזוביק תקף את אחת הסוגיות הרגישות ביותר שבתחום אחריותו: צינזור מסמכים באיצטלה של ביטחון המדינה. הרעיון שהציג עשוי להישמע רדיקלי, אך במדינה מתוקנת הוא היה מובן מאליו: להגביל את השימוש בצנזורה רק לשם הגנה על "אינטרסים מבצעיים ומיידיים" ולא לאפשר צנזורה גורפת על מסמכים היסטוריים.

כל זאת גם, ובמיוחד, אם במסמכים אלה פרקים מביכים וכאלה שאינם מקור לגאווה למדינה. פרקים כאלה יש הרי בהיסטוריה של כל מדינה. די לציין שתי דוגמאות מייצגות: תצלומים מהטבח בדיר יאסין (1948) ומסמכים מהטבח בכפר קאסם (1956) מוחזקים עדיין הרחק מעיני הציבור.

המלים הנוקבות של ד"ר לזוביק מדברות בעד עצמן: "ישראלים ביצעו, פה ושם, פשעי מלחמה... אם ישראל עושה מעשים שבתי המשפט בארץ או בעולם יפסלו אותם, ראוי שאזרחי המדינה יידעו על כך ויחליטו האם זה על דעתם... גילוי העובדות אודות ההתנהלות הוא תנאי יסוד לקיומה של חברה דמוקרטית — לא סכנה שיש למנוע אותה על ידי מניעת מידע".

בשנים האחרונות הוביל ד"ר לזוביק את המהפכה הדיגיטלית של הארכיון, שאיפשרה להנגיש לציבור את המסמכים בפרשת ילדי תימן ואת הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה ממלחמת ששת הימים. עיון בחומרים אלה, שהיו סגורים עד לאחרונה, ממחיש את טיעונו: לא היתה כל סיבה לא לפרסמם כבר לפני עשרות שנים.

גורמים שמרניים, ובכללם הצנזורה הצבאית ויועצים משפטיים של משרדי ממשלה, מנסים לתקוע מקל בגלגלי מהפכת המידע שהוביל ד"ר לזוביק. יש לקוות, שדבריו המהדהדים יעוררו דיון ציבורי, שבסופו יוסרו המגבלות המיותרות ותתאפשר גישה נוחה יותר למסמכים הכלולים בארכיון המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ