להקשיב לאיזנקוט, לא לבנט

לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת
ליברמן איזנקוט בביקור באוגדת עזה, במאי. שר הביטחון מגבה את עמדת הצבא, שתומך בהקלות בעזה, אבל מתנגד להקלות בעזה
לוגו הארץ 2019
מאמר המערכת

דיאלוג תמוה מתנהל בין צה"ל לדרג המדיני. הדחיפה של חלק מהפוליטיקאים לעבר מלחמת ברירה כוללת בעזה, כדי לבלום את שיגור העפיפונים ובלוני האש לשטח ישראל, נתקלה עד כה בחומה של הצבא, אך ספק אם תעמוד בלחץ של תגרני הקרבות.

עד לאחרונה הבהיר צה"ל, ובראשו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, כי אין פתרון צבאי למאבק שמנהלים שני מיליון פלסטינים נגד הסגר והמצוקה הקשה ברצועת עזה. צה"ל האיץ בממשלה לאמץ מדיניות מקלה, לאפשר כניסה של סחורות ומעבר של עובדים מרצועת עזה לגדה המערבית ולישראל — כדי לנטרל לפחות את העילה הכלכלית אשר מלבה את ההתקוממות. העצה הנבונה הזאת נזרקה לפח כחלק ממאבק היוקרה הפוליטי שמנהיגי הימין מנהלים ביניהם.

צה"ל מכיר כנראה במגבלות כוחו לשכנע את הממשלה להאזין לקול ההיגיון, ולכן הוא מנסה את כוחו בשכנוע פוליטי. וכך, באופן פרדוקסלי, נאלץ הצבא, בניגוד לעמדתו, לבקש מהממשלה להגביר דווקא את הלחץ הכלכלי על רצועת עזה כדי להעביר מסר נוסף לחמאס — כצעד אחרון לפי מלחמה. ספק אם נותרו באמתחת הממשלה עונשים כלכליים, אחרי שסגרה את מעבר כרם שלום וצימצמה את מעבר הסחורות למוצרי יסוד ולתרופות.

צה"ל אינו קובע מדיניות, אבל הוא מעביר שוב ושוב מסר ברור: הסגר לא יועיל לבלימת העימותים, ועפיפונים ובלוני תבערה אינם עילה למלחמה (עמוס הראל, "הארץ" אתמול). טוב שהציבור נחשף לעמדה הזאת, לנוכח ההתלהמויות של פוליטיקאים צמאי דם כמו יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שהציע לרמטכ"ל בישיבת קבינט להפיל פצצה על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים. "זה נוגד את עמדתי המבצעית והערכית", ענה איזנקוט.

לשוחרים הנלהבים של מבצע צבאי, שיפסיק "אחת ולתמיד" את התקיפות מרצועת עזה, ראוי להזכיר את מבצעי הפאר הקודמים, כמו "עמוד ענן" ו"צוק איתן". מבצעים אלה העניקו פסקי זמן של שקט, אבל לא שירשו את יסודות העימות.

לפתרון העימות ברצועת עזה יש שותפים המוכנים לסייע למדינת ישראל ולפלסטינים להגיע להבנות, ועל השולחן מונחות תוכניות בנות קיימא, שיישומן עשוי להניב רגיעה ארוכת טווח. בסופם של כל מבצע צבאי או מלחמה שישראל תנהל ברצועת עזה יעמדו על הפרק אותן תוכניות. ממשלת ישראל נדרשת לקדם תוכניות אלה לפני ובמקום הנהירה למלחמה. הציבור בישראל אינו זקוק למופע ראווה, שתחילתו מפגן כוח מטיל אימה וסופו הרס ואובדן חיי אדם.

תגובות