שר הבורות והגזענות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר החינוך רפי פרץ בכנס אתר "סרוגים" בירושלים, בספטמבר
שר החינוך רפי פרץ בכנס אתר "סרוגים" בירושלים, בספטמברצילום: אוליבייה פיטוסי

דבריו של שר החינוך רפי פרץ שהתפרסמו בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות" הם עוד תזכורת עגומה לשפל הערכי של מי שמופקד מטעם ממשלת ישראל על מערכת החינוך. תערובת יוצאת דופן של בורות ושוביניזם דתי בשלל נושאים — החל מהצעות לכינון אפרטהייד לאחר סיפוח השטחים, דרך החיבור לכהניסטים הגזענים ופסילת הלהט"בים וכלה בהתנגדות לשירות נשים כלוחמות בצה"ל — חושפת את תפישת העולם החרד"לית של פרץ, שפער בלתי ניתן לגישור מפריד בינה לבין כל מי שחינוך ממלכתי וערכים ליברליים ודמוקרטיים יקרים ללבו. בפעמים הקודמות שבהן עוררו התבטאויותיו ביקורת ציבורית קשה טען פרץ כי הובן לא נכון, וסלחו לו על אמירותיו. הפעם אסור למחול על דבריו.

בראיון התגאה פרץ בשיתוף הפעולה עם "עוצמה יהודית". "איתמר בן גביר כבר לא כהניסט במובן הפשוט של המלה", סינגר שר החינוך על מי שתלה את תמונת הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ביתו, "אני מרגיש שיש על בן גביר והמפלגה שלו מסע מוגזם של חרמות וגינויים". מבחינת פרץ מדובר ב"הצלת מחנה הימין", שמשמעותה האמיתית, לדברי פרץ, היא הבטחת חסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

מדור הזירה

אין זו התהום הערכית היחידה שאליה מבקש שר החינוך לדרדר את ישראל. בחזונו, ממשלת ימין תספח את השטחים הכבושים, הרבה מעבר לשטחי סי, מבלי להעניק זכויות למיליוני הפלסטינים החיים שם. תחת השקר בדבר "חיים טובים ונורמליים", מציע פרץ לפלסטינים, לכל היותר, זכות הצבעה בבחירות מקומיות. תפישה זו, המבוססת על היררכיה אזרחית ומשפטית ברורה בין אדוני הארץ, בעלי מלוא הזכויות, לבין עבדיה, המשרתים אותם, נכשלה בעבר ותיכשל בעתיד.

גם ביחסו ללהט"בים נחשפת ראיית עולם היררכית: יש להט"בים — ויש מי שגדל "בצורה טבעית ובריאה" ב"משפחה נורמטיבית (של) איש ואשה, על פי המסורת של עם ישראל... לא צריך להתבייש בזה שאנחנו חיים בדרך הטבעית הזאת". רק בעולם מנותק כמו של פרץ, דרכי חיים אחרות נתפשות כאיום על סדר הדברים ה"טבעי". כנראה זאת הסיבה שגם נשים לוחמות בצה"ל סופגות ממנו הערות גנאי וציונים. המלחמה שפרץ מבקש להכריז על ילדי מהגרים, שנולדו בישראל וכל חטאם הוא שאינם יהודים, היא תחנה נוספת ברכבת השנאה של שר החינוך.

מערכת החינוך היא בית היוצר של כלל החברה הישראלית. תפישת עולמו הצרה והחשוכה של פרץ פוסלת אותו מלשמש בתפקידו כשר החינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ