מאמר המערכת

העתירה לבג"ץ שהגישו אופיר ודנה-לי כלפה משדרות נגד החוק שמכשיר את ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים, חושפת את פניו המכוערים של אותו חוק ואת הנזק שהוא מסב לחברה הישראלית. בני הזוג כלפה, שניסו להתקבל לפני שנה להרחבה של קיבוץ גבים בנגב המערבי, נדחו לאחר הליך מתיש של מיון וסינון על ידי ועדת קבלה מטעם הקיבוץ. הסינון הזה אינו אלא התגלגלותה הבוטה של האפליה המתנשאת שהפגינה החברה הקיבוצית כלפי שכניה בערי הפיתוח. בנימוקים לא ברורים, ולאחר תשאולים, חקירות חטטניות ושיחות מעיקות, קבעה ועדה שהיא איננה מעוניינת בקבלתם של חברים חדשים שאינם "משלנו" - נימוק טוב מזה לא סופק במקרה של כלפה או במקרים אחרים - ובכך חיזקה את מגמת הבדלנות של קבוצות מסוימות, והסתגרותן בפני החברה.

תהליך הקבלה לחברות בקיבוץ בעבר לקה באותם מאפיינים מגונים. אז הוסברה הדחייה בנימוקים מתחום ההתאמה לחיי חקלאות או לעבודה קשה. כיום ועדות הקבלה בתוכניות ההרחבה בקיבוצים אמורות לפתוח את שערם בפני כל מי שידו משגת לשלם בעבור הקרקע ולבנות עליה בית, ועומד בקריטריונים סבירים - ללא עבר פלילי, בעל יכולת השתכרות ועוד. אך קיבוץ גבים, כמו יישובים קהילתיים רבים אחרים, בחר להמציא אמות מידה שרירותיות משלו.

זהו פרצופו האמיתי של חוק ועדות הקבלה. הוגיו ויוזמיו התכוונו, אמנם, להרחיק מהיישובים הקהילתיים בעיקר את אזרחי ישראל הערבים, ועל כן שלפו הסברים ונימוקים מפותלים בשם ה"לאומיות", "הציונות" וה"ההתאמה לאופי הקהילה". אך מלכתחילה היה ברור שמה שנועד להדיר קבוצה אחת, ישמש להדרת קבוצות אחרות, ולמעשה לניפוי בוטה של כל מי שחורג מאיזו נורמה מעורפלת שאת אופיה תנסח חדשות לבקרים כל קהילה שמרנית ומסתגרת לעצמה.חוק ועדות הקבלה הוא חוק מגונה, ויש לבטלו. לא ייתכן שקהילות ישתמשו לרעה באדמות המדינה שהופקדו בידן, בניגוד מקומם לזכויות האדם והאזרח.

Read this article in English: No to acceptance committees

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ