כתב אישום מסוכן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להעמיד לדין את כתב "הארץ" אורי בלאו באשמת "ריגול חמור", בגלל החזקת מסמכים מסווגים של צה"ל, מציבה איום ממשי על קיומה של עיתונות חופשית בישראל ועל היכולת לבקר את השלטון ומעשיו ולחשוף אותם לעין הציבור. כפי שנכתב כאן לפני שנה, "הושבת עיתונאי על ספסל הנאשמים בגלל מילוי שליחותו המקצועית תטיל כתם על הדמוקרטיה הישראלית ותפגע אנושות בחופש הביטוי".

סוגיות של מלחמה ושלום, יחסי חוץ ופעולות צבאיות עומדות בלב החיים הציבוריים בישראל ותופסות מקום מרכזי בשיח הפוליטי והתקשורתי. כדי שהשיח הזה יוכל להתקיים, הוא צריך להישען על דיווח אמין של התקשורת מחדרי החדרים של הדרג המדיני והצבאי הבכיר. הדיווח התקשורתי נשען בהכרח על "החזקת ידיעות סודיות", כלשונו של חוק העונשין. אי אפשר לסקר את לשכת ראש הממשלה, משרדי הביטחון והחוץ, צה"ל וקהילת המודיעין בלי להחזיק מסמכים ומידע המעוטרים בסיווג כלשהו. העיתונות הישראלית גם פועלת תחת צנזורה, שאינה קיימת בדמוקרטיות אחרות.

בלאו מילא את שליחותו ופעל לפי הכללים: הוא קיבל מידע ממקור, ופירסם חלקים ממנו באישור הצנזורה. המסמכים שהחזיק נועדו לצורכי עבודתו, ואיש אינו טוען שעשה בהם שימוש אחר, או שהתכוון להזיק לביטחון המדינה. ביסוד כתב האישום המתגבש עומדת טענת השב"כ, שבלאו לא עמד בהסכם להחזרת המסמכים. כך עולה מהודעת היועץ, שתולה את החלטתו להעמיד לדין את בלאו ב"התנהלותו" של העיתונאי.

המסר של וינשטיין מסוכן לדמוקרטיה. עולה ממנו שעיתונאים, ש"התנהלותם" לא תיראה בעיני הרשויות, יסתכנו במשפט ואף במאסר. התוצאה תהיה שהתקשורת תירתע ממילוי תפקידה ותימנע מדיווח על מערכת הביטחון. אסור לקבל תוצאה כזאת. בחתירתו לחשיפת המתרחש בצה"ל, אורי בלאו פעל למען כלל אזרחי ישראל - והעמדתו לדין היא תקדים מסוכן ופגיעה קשה באינטרס הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ