נתניהו אחראי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

הידיעות הכלכליות הרעות רודפות את ראש הממשלה בזו אחר זו. בתחילה פורסם, כי הגירעון לשנת 2012 עומד על הסכום האדיר של 39 מיליארד שקל, והתברר לכולם ששר האוצר וראש הממשלה כשלו בניהול התקציב. אחר כך פורסם, שיהיה צורך בקיצוצים עמוקים בתקציב 2013 וגם בהעלאה של כחמישה מיליארד שקל במסים.

וכאשר החום במטבח עלה, וההאשמות החלו להתעופף מכל כיוון - גם ראשים התחילו להתגלגל. הראשון הוא של אייל אפשטיין, סגן הממונה על התקציבים לנושאי מאקרו ותקציב, שהודח שלשום מתפקידו.

מטרת ההדחה היא להציג לתקשורת שעיר לעזאזל, על מנת שראשי האגף בהווה ובעבר, כמו גם שר האוצר, ייצאו נקיים. אבל אפשטיין הוא אחד מאנשי המקצוע הטובים באגף. הוא היה זה שהתריע נגד מדיניות ההוצאות הלא מרוסנות של הממשלה.

במצב העניינים הזה, כאשר אגף התקציבים נפגע באופן מעשי וגם מורלי, צריכים ראש הממשלה ושר האוצר להתערב ולבטל את ההדחה. צריך לחשוב על טובת המדינה, ואפשטיין הוא האיש המתאים ביותר לבנות את תקציב 2013.

הבשורה הרעה הנוספת שניחתה על נתניהו היא הודעת ההתפטרות של הנגיד סטנלי פישר. נתניהו היה זה שהביא אותו מארה"ב ומינה אותו לתפקיד במאי 2005. ההתפטרות שלו, ביוני הקרוב, שנתיים לפני תום המועד החוקי, מעלה כמה סימני שאלה.

האם מדובר בהבעת אי אמון בנתניהו ובשטייניץ? הרי פישר רצה שהגירעון בשנה הבאה יעמוד על 2.5% ולא על 3%, אך הם לא קיבלו את דעתו. הוא גם מתח לאחרונה ביקורת חריפה על הגירעון בתקציב, ואמר שיהיה צורך בקיצוצים עמוקים ובהעלאת מסים ¬ בניגוד לדברי נתניהו ושטייניץ, שלא יהיה צורך בהעלאת מסים.

ואולי הוא סתם רוצה לחזור לארצות הברית, לילדיו. אולי קיבל הצעת עבודה קוסמת מחו"ל. ואולי כל הסיבות ביחד.

בכל מקרה, נתניהו צריך להתערב בנעשה באגף התקציבים, וגם למצוא נגיד חדש בעל שיעור קומה דומה לזה של פישר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ