לא להשתקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

הדו"ח שפירסמה לפני כמה ימים האגודה לזכויות האזרח, בעניין השימוש הנפוץ בתביעות דיבה ובאיומים משפטיים, בין השאר כלפי אזרחים המביעים מחאה וביקורת, משרטט מציאות מטרידה שבה ציבור גדל והולך חושש להשתתף בשיח הציבורי. זאת בשל הפחד להיתבע ולהסתבך בדיונים משפטיים ארוכים ויקרים.

זוהי פגיעה קשה במרקם השברירי ממילא של החיים הדמוקרטיים בישראל. הדוגמאות שצוינו בכתבתו של אור קשתי ("הארץ", 22.2) מראות כיצד הפכו תביעות הדיבה, או רק האיום הטמון בהגשתן, לכלי של השתקה: חברת נדל"ן שלא אהבה את התבטאויותיו של מומחה שהזהיר מפניה באתר אינטרנט; קבלן מהצפון ששלח עורך דין-להשכיר, כדי לאיים על אזרח שהתלונן עליו בפני מינהל מקרקעי ישראל; וראשי עיר גדולה, שהשתמשו בעורכי הדין הממומנים מכספי ציבור כדי לאיים על תושב שכתב בשלט, כי הם "קברו אותו בעודו בחיים", במחאה על בניית מגדלי מגורים גבוהים בצמוד לדירתו.

על כל דוגמה כזאת ניתן להוסיף דוגמאות רבות נוספות - מהשלטון המקומי, שבו ראשי ערים תובעים נציגי אופוזיציה המפריעים להם, דרך ארגונים לשינוי חברתי או סביבתי החשופים למסעות דה-לגיטימציה, ועד לצרכנים מן השורה, המבקשים להתלונן על עסקה פגומה. בשיח הציבורי יש יתרון מובנה לבעלי כוח ושררה, הנהנים ממשאבים המאפשרים להם להפיץ את דעותיהם ולקדם את האינטרסים שלהם על ידי שימוש ב"תביעות השתקה".

הפתרון לסכנות שמציבות תביעות ההשתקה הוא ראשית הגברת המודעות להן - במערכת המשפטית, כמו גם בקרב המחוקקים. מדינות אחרות, בהן ארה"ב, כבר הכניסו תיקוני חקיקה כדי לבלום את השפעתן הרעה. בישראל הדין הקיים רק מגביר את כוח ההרתעה של תביעות מעין אלה. לצד הגברת המודעות הציבורית לניסיונות לסלק כל ביקורת, טוב יעשו חברי הכנסת החדשה, מימין ומשמאל, אם ימצאו את הדרך להשיב לחירות הביטוי את מהותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ