הציבור רשאי לדעת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

ארכיון המדינה מפרסם בשבועות האחרונים תמלילים ישיבות הממשלה בראשות מנחם בגין מתקופת הטבח בסברה ושתילה, בספטמבר 1982 , ודו״ח ועדת כהן שחקרה אותו מפברואר 1983.

הדו״ח הביא לסילוקו של אריאל שרון מתפקיד שר הביטחון, חייב את הממשלה לשים קץ לכהונת הרמטכ״ל רפאל איתן ופגע בקצינים נוספים, באמ״ן ובכוחות היבשה. לא ניזוקו ראש המוסד ולמעט שרון גם לא בגין ואחרים בדרג המדיני, שאותם הזהירה ועדת כהן תחילה.

בפגיעתה בשרון נזהרה ועדת כהן שלא לחקות את קודמתה, ועדת אגרנט שלאחר מלחמת יום הכיפורים, שהמליצה רק על הדחת אנשי צבא וחסה על הפוליטיקאים. אחד הלקחים שהפיקו הממשלות מדו״ח כהן הוא הימנעות ככל האפשר ממינוי ועדות חקירה ממלכתיות, שהרכבן נקבע בידי נשיא בית המשפט העליון ושמקיום המלצותיהן קשה להשתמט. לכן מינו ממשלות אולמרט ונתניהו ועדות חלשות יותר לאחר המערכה בלבנון ב-2006 ופרשת המשט הטורקי ב-2010.

פרסום התמלילים, ביוזמת הארכיון, ראוי לשבח. הוא מוסיף למידע שבידי הציבור ומלמד מה ידעו ומה חשבו הממונים על ביטחון המדינה, הן זה על זה והן על הסוגיות שנדונו. בישראל אישי ציבור מתמידים ושורדים בזירה. שרון, 18 שנה לאחר שנפסל לביטחון, נבחר לראשות הממשלה. נשיא המדינה שמעון פרס, שהיה מעורב באין־ספור פרשיות, כולל בטיפול המאוחר בפרשת קו 300 (אם כי לא בפרשה עצמה), שעדויות מתוך תיקיה נחשפו בסוף השבוע (גידי וייץ, מוסף ”הארץ“), מכהן בתפקידים בכירים זה 60 שנה, מאז מינויו למנכ״ל משרד הביטחון.

שר הביטחון, אהוד ברק, נמצא בעין הציבור שלוש עשרות שנים וראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרק זמן דומה. כולם ותיקי חקירות, מקרב המיתלה ופרשת לבון וצאלים ב׳ עד לטבח במערת המכפלה, ההתנקשות בחאלד משעל ואירועי אוקטובר 2000. אם יש פרטים גנוזים בחקירות אלה - ולא חסרות דוגמאות אחרות, הנוגעות באישים אחרים - זכות הציבור וחובתו לדעת אותם, כדי לגבש עמדה לגביהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ