מאבק על זהות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

“הליכוד ביתנו” ו”הבית היהודי” התחייבו בהסכם הקואליציוני ביניהן לקדם חוק יסוד גזעני, העוסק בהגדרה מחודשת של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. בעוד השרים החדשים מקבלים את סידור העבודה שלהם מידי ראש הממשלה, איש איש על פי כוחו האלקטורלי וכשרונו בניהול משא ומתן פוליטי, ובעוד הציבור ממתין בדריכות ל"מהפכה" שתחולל בחייו הממשלה הבאה, יסוד יציב אחד יישמר בקפידה - היסוד הגזעני.

הצעת “חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי”, שהוגשה בכנסת הקודמת, שוללת, בין היתר, את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית, מעצימה את המשפט העברי כך שישמש בסיס לחקיקה ולפרשנות משפטית בהעדר פרשנות אחרת, ואינה מחייבת את הממשלה לבנות יישובים לבני דתות אחרות; כלומר, לאזרחים הערבים. חוק עיוועים זה, שרק בזכות העמידה האיתנה של ציפי לבני הוסר בעבר מסדר היום, זוכה עכשיו לחיים חדשים בזכות הברית התמוהה בין “הבית היהודי” של נפתלי בנט לבין "יש עתיד" של יאיר לפיד.

אם חלק אחד של הברית נועד ליצור שוויון בנטל, שמשמעו ביטול האפליה וזכויות היתר של קבוצות באוכלוסייה, חלק אחר של האחווה הגזענית הזאת מרסק את עקרון השוויון שהמדינה מחויבת בו כלפי כל אזרחיה. הצעת החוק לא רק מנתצת את תדמית ישראל כמדינה דמוקרטית ומכפיפה את הדמוקרטיה לדת, היא גם יוצרת שני סוגי אוכלוסייה. לא מתמיהה ההתלהבות של בנט, נציג הימין הקיצוני החובש כיפה, מהחוק הזה. אבל מה ללפיד, הליברל, החילוני, נושא דגל השוויון, ולהצעת חוק אפלה כזאת? האם גם לפיד, יוצר המונח "הזועביז", מוקסם מעקרון הטוהר הדתי והאתני? סלידתו מהחרדים אינה מפריעה לו לאמץ הצעת חוק, ההופכת אותו לתלמיד נאמן של אלי ישי ובעל ברית של החשוכים שבחברי הכנסת.

הצעת החוק הזאת צריכה לעבור מן העולם לאלתר. אסור שהזהות של מדינת ישראל תישען על הכחדה פוליטית ומשפטית של המיעוט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ