"אמנה" מחוץ לחוק

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

"אמנה", אגודה שיתופית שבראשה עומד זאב חבר (זמביש), מגדירה עצמה כגוף מיישב של גוש אמונים. אלא ש"אמנה" היא משהו אחר: היא ראיה לכך שישראל אינה מדינת חוק. לא זו אף זו: "אמנה" היא ראיה לכך שהמדיניות הישראלית הרשמית, שמצהירה על רצון להגיע להסכם עם הפלסטינים, אינה אלא מסך עשן לפעולות הפוכות בתכלית.

התחקיר שפורסם במוסף "הארץ" שלשום (חיים לוינסון) מלמד כיצד ישראל מאפשרת ל"אמנה" לבנות בשטחים באופן בלתי חוקי, כשבמקביל מבנים דומים של נוער הגבעות נהרסים ללא היסוס. מתברר שבישראל החוק הוא רק אופציה, והוא מתכופף מפני מי שכוחו הפוליטי רב וקשריו ענפים. רק כך ניתן להבין את הרפיסות של משטרת מחוז ש"י, את ההסכמה שבשתיקה של המינהל האזרחי ואת עצימת העין של פרקליטות המדינה. הרשלנות של הרשויות ביחס ל"אמנה" מביכה: גם כשנפתחה חקירה פלילית נגדה (ב-2006), החוקרים "לא מצאו קשר" בינה לבניית תשע יחידות דיור בעמונה, אף על פי ש"אמנה" עצמה עתרה לבג"ץ בבקשה שלא יהרסו את בתיה. החוקרים התעלמו מבנייה נרחבת במאחזים, וכשהחליטו לחקור בעניין, הסתפקו בשיחת טלפון עם חבר, שהכחיש כל קשר לבנייה, ובכך תמה החקירה. רק בלחץ בית המשפט העליון נפתחו לפני שנה שתי חקירות: על בנייה לא חוקית בשילה ובנווה צוף.

האנשים שאמורים להילחם ב"אמנה" ובעומד בראשה דווקא משחרים לפתחו של חבר. שרת המשפטים ציפי לבני נפגשה אתו פעמיים מאז שנכנסה לתפקידה, כדי לדון בסוגיית "תג מחיר". לחבר אף גישה חופשית למינהל האזרחי, הגוף שאמור לאכוף על “אמנה” את חוקי התכנון. הוא מוזמן תדיר למפגשים של קציני צה"ל וראשי ההתיישבות כדי לדון ב"חיזוק הקשר". במקביל, הממשלה שכרה אותו כדי לקדם בניית יישובים למפוני גוש קטיף והוא זכה במכרזים של מינהל מקרקעי ישראל. איזה עוד עבריין בישראל זוכה לדלת פתוחה כזו אצל השלטונות?

מטרת "אמנה" היא לקבוע מציאות בשטח ולסכל אפשרות להסדר מדיני עתידי. במדינה מתוקנת המשטרה היתה פותחת מיד בחקירה מקיפה, פושטת על משרדי האגודה, מעיינת בחשבונות הבנקים שלה, בחוזי הבנייה, בהתקשרויות עם ספקים, מעמידה את ראשיה לדין וסוגרת אותה. העובדה שמדינת ישראל אינה עושה כן, מלמדת על המוטיווציה האמיתית שמאחורי הצהרות השלום הריקות של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ