חוק יסוד: אפרטהייד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

הדרת המיעוט הערבי בישראל חסרה עד כה יסוד חיוני למיסודה. אין חוק המפלה את הערבים, מגביל אותם למקומות יישוב, פוסל את שפתם כשפה רשמית, או קובע שהם מערערים את הזהות היהודית של המדינה. מדינת ישראל נאלצה עד כה להישען על תרגילים, תירוצים וקריצות כדי למנוע מערבים לעבוד במקומות עבודה "רגישים", לעכב תוכניות בנייה ביישוביהם, להגביל את מגוריהם ביישובים יהודיים ולא לאכוף את השימוש בערבית בהתכתבויות רשמיות. רק במקרים ספורים שבג"ץ התערב בהם לא נותרה לממשלה ברירה, והיא נאלצה להכפיף את עצמה לפסיקה.

חבר הכנסת יריב לוין, יו"ר הקואליציה, החליט לשים קץ למציאות המעורפלת הזאת ולתת להתנהלות האפרטהייד הלא רשמית ביסוס חוקי. לוין מציע את “חוק יסוד: מדינת הלאום”, שאינו אלא חוק אפרטהייד. אם יתקבל, תוכל ישראל לשאת בגאון את התואר "מדינה יהודית וגזענית" - יצירה מדינית ייחודית, שתעורר בוודאי השתאות במשפחת העמים. לוין מציע, בין היתר, לחייב בניית יישובים ליהודים, בעוד בניית יישובים לערבים היא בבחינת רשות בלבד; לפסול את הערבית כשפה רשמית ולחייב את בתי המשפט להעדיף בפסיקתם את הזהות היהודית בשאלות של דת ומדינה. כלומר, להעדיף את "היהודית" על "הדמוקרטית" בהגדרה של המדינה. הערבים ייהנו לכל היותר ממעמד של מיעוט נסבל, באופציה להפיכתם בהמשך למיעוט בלתי נסבל, שיש לסלקו כי הוא מקלקל בנוכחותו את טוהר יהדותה של המדינה.

ללוין ומרעיו יש חזון: המדינה הגזענית לא תסתפק בגבולותיה המוכרים, היא תאמץ לעצמה רשמית את מרחב המחיה כאמור בהבטחה האלוהית. "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי ומקום כינונה של מדינת ישראל", נאמר בהצעת החוק. סוף סוף תהיה לחלום המשיחי זהות גיאוגרפית חוקית, מן הים עד הנהר.

לוין אינו מהתלה, והוא ורחוק מלהיות "חריג". הוא ממשיך דרכו של אבי דיכטר, שנכשל במאמציו להכשיר את האפרטהייד, ומתחרה של רות קלדרון, חברת “יש עתיד”, המקדמת עם איילת שקד (“הבית היהודי”) הצעת חוק דומה, שבמרכזה הכפפת הדמוקרטיה לזהות היהודית של המדינה. במקום להקיא את גילויי הגזענות מתוכה - מתברר, שגם הקואליציה הנוכחית מקדמת אפרטהייד בכסות של “פוליטיקה חדשה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?