רפורמה בכיוון הנכון

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

על אף הספקנות הגדולה שבה מתקבלות המלצות הוועדה לרפורמה בשירות המדינה, והסיכויים הנמוכים, כפי שחוזים רבים, ליישומה בפועל בשל התנגדות ההסתדרות – יש לראות בה קריאת כיוון מוצדקת והצהרת כוונות נכונה לשיפור השירות שמקבלים אזרחי ישראל מפקידי הממשל שלהם.

הרפורמה, הכוללת סעיפים כמו עיכוב מתן מעמד של קביעות, תגמול עובדים לפי ביצועים וכישורים במקום תגמול אוטומטי לפי ותק, הגבלת תקופת הכהונה של בכירים ופתיחת מסלול מואץ לקליטת עובדים מצטיינים - באה לענות על העיוותים הרבים בתחום כוח האדם, שקיימים בשירות המדינה בפרט ובמגזר הציבורי בכלל, ושבסופו של דבר פוגעים באזרחי ישראל.

האזרח הישראלי פוגש את עובדי שירות המדינה בכל אחד מתחומי חייו: ברשות המסים, במשרדי הטאבו, ברבנות הראשית, בפרקליטות המדינה ועוד. הרגלוטורים, שגם הם עובדי שירות המדינה, אחראים על שמירה על זכויותיו ועל האינטרסים האזרחיים והכלכליים שלו. לציבור, אם כן, יש אינטרס שאת אותן משרות יאיישו אנשים חרוצים וטובים שיהיו מסורים לעבודתם. מנגד, גם לאותם עובדים יש אינטרס בצדק תעסוקתי, שלפיו הטובים והחרוצים מביניהם מקודמים ומתוגמלים, ללא קשר לוותק, נפוטיזם וחברות בוועד כזה או אחר.

באם תיושם הרפורמה, המקיפה בשלב זה את 67 אלף עובדי שירות המדינה, היא תורחב גם ליתר המגזר הציבורי המונה כיום 700 אלף עובדים. מגזר זה מורכב מסוגים שונים של עובדים ברמות שכר שונות, וגם בו, כמו ביתר שוק העבודה, קיימים פערים בלתי נסבלים בין עובד לעובד – עובדים צעירים לעומת מבוגרים עתירי פריווילגיות, עובדי דור ב' חסרי כל ביטחון תעסוקתי לעומת עובדי דור א' הבטוחים במשרתם ללא קשר לביצועיהם.

רפורמת אמת שתתגמל עובדים – בשוק הפרטי והציבורי כאחד - על פי פריון והישגים, תוביל גם לתיקון עוולות בתוך שוק העבודה בישראל ותמתן את הדיכוטומיה הקיצונית הקיימת בו. אם "האדם העובד" הוא אכן זה העומד במרכז מחשבתם של קובעי המדיניות, כפי שהם מצהירים, על הממשלה וההסתדרות לזנוח אינטרסים פוליטיים ולפעול לטובת קיומה של מערכת יעילה שתשמור על תנאים הוגנים לעובדים טובים. מהצלחתו של שילוב זה כל הצדדים ייצאו נשכרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ