איפא”ק היא לא ישראל

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

נשיא ארה”ב ברק אובמה מנהל השבוע מלחמה נואשת. לא נגד בשאר אל־אסד, שעליו הוא מאיים בתקיפה, כי אם נגד הרוב בציבור האמריקאי שמתנגד למבצע צבאי בסוריה, ומאותת לנבחריו בקונגרס כי אינו מעוניין במלחמה. זאת, במסגרת מסע המאמצים הכללי שמנהלים אובמה ושר החוץ ג'ון קרי לשיכנוע חברי הקונגרס ובעלות בריתה של אמריקה לתמוך בתקיפה אמריקאית של סוריה, ובכך לשמר את מעמדה המסורתי של ארה"ב "כשוטר של העולם".

במסגרת המאמצים הללו ביקש אובמה מהשדולה למען ישראל בוושינגטון, איפא"ק, להפעיל את השפעתה בגבעת הקפיטול למען תקיפה בסוריה. זו נענתה לו וחבריה הציפו את חברי הקונגרס, שנחשב למגרשו הביתי של הארגון, במכתבי תמיכה בתקיפה. לאחר שנים של יחסים קרירים, כרך הלובי הפרו־ישראלי את גורלו בזה של שלטון אובמה. כך, הטלת וטו מצד הקונגרס על יציאה למבצע צבאי, או לחילופין פעולה לא מוצלחת בסוריה, יפגעו לא רק בשלטון אובמה אלא גם באיפא”ק ובמעמדו.

כאזרחים אמריקאים, זכאים שתדלני איפא"ק לומר את דעתם לסנאטורים ולחברי בית הנבחרים ואף לנסות ולהשפיע על החלטתם. אולם מה שמותר להם אינו מותר לאזרחי ישראל, ביניהם קובעי מדיניות ושרים, שמתבטאים בעד תקיפה אמריקאית בסוריה ואף מפצירים בארה”ב להוציאה אל הפועל. עליהם להבין, כי איפא"ק אינה ישראל, ואין היא מוסמכת לבטא מדיניות ישראלית.

בשלב זה לא ברור עדיין אם מבצע צבאי בסוריה אכן נחוץ כדי להגן על האינטרס האמריקאי, והממשלה בירושלים, המופקדת על האינטרס הישראלי, טרם גיבשה עמדה רשמית הקובעת אם נפילת אסד טובה או רעה לישראל.

התמוטטות שלטון אסד תוביל אמנם לניתוק ציר איראן־סוריה־חיזבאללה, אך אין לדעת אם השלטון החדש או המבנה המפורר של סוריה שנקרעה למחוזות ולשטחי הפקר, יהיו מסוכנים יותר או פחות. בכל מקרה ובכל תרחיש, אין לישראל זכות לשלוח אחרים לפעולה צבאית, ועוד בשירותם העקיף של מורדי סוריה ואנשי אל־קאעדה.

העם האמריקאי הוא הריבון היחיד המוסמך לקבל החלטות של מלחמה ושלום בכל הנוגע לצבאו. העם הישראלי וקובעי המדיניות בישראל צריכים לוותר על היומרה להתערב בהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ