מאמר מערכת

ביום שני שעבר הרסו כוחות המינהל האזרחי עוד כפר בבקעת הירדן, חאלד מקהול. כשהגיעו למקום אנשי "הארץ", זמן קצר אחרי תום מעשה ההרס, הם ראו את כ–100 תושבי הכפר הלומים, ואתם צאן רב שנותר ללא דירים וללא מים ועשרות מבנים הרוסים (“אזור הדמדומים”, “הארץ”, 19.9). מאז מונעים חיילי צה"ל בכוח כל ניסיון להגיש סיוע הומניטרי לתושבים ולמקנה שנותרו תחת כיפת השמים. שתי סוכות שבנו מתנדבים שבאו לסייע לתושבים נהרסו מיד ואת האוהלים שהובאו בידי ארגון הצלב האדום הבינלאומי וארגון הסיוע ACTED לא התיר צה"ל לפרוק מהמשאיות. שלשום גם ידו החיילים רימוני הלם בנשות מחסום ווטש, שמסייעות לתושבים, ובמתנדבים אחרים ותקפו דיפלומטית צרפתית. תושבי חאלד מקהול נותרו חסרי כל.

מעשה ההרס הזה הוא חלק ממדיניות כוללת של גירוש תושבי הבקעה הפלסטינים. מאז תחילת השנה הרסה ישראל 142 מבני מגורים ועוד מספר גדול הרבה יותר של מבנים חקלאיים באזור. לאורכם של כבישי הבקעה הוקמו סוללות עפר, שנועדו לחנוק את חופש התנועה של התושבים הפלסטינים, רועי צאן ברובם, ומאות שלטים המזהירים מפני כניסה לשטחי אש פוזרו ליד כל מאהל. אין צורך לומר ששטחי הענק של התנחלויות הסביבה מעולם לא הוכרזו שטחי אש. בעוד שרועי הצאן הפלסטינים והבדווים שמתגוררים במקום אינם זכאים לתשתיות כלשהן, כמו חיבור לרשת החשמל או המים, מתנחלי הבקעה נהנים מהן בשפע רב. המטרה ברורה: למרר את חיי התושבים, עד שינטשו.

ההחלטה על הריסתו של הכפר חאלד מקהול אושרה כדת וכדין: צווי ההריסה הוצאו כבר לפני כארבע שנים ובסוף החודש שעבר דחו שופטי בג"ץ את העתירה שהגישו התושבים, שטוענים שהם חיים בכפר זה עשרות שנים וכי האדמה היא אדמתם הפרטית. ישראל אינה מכירה בקושאנים על האדמה שמציגים תושבי הכפר, מכיוון שאלה הוצאו על ידי הרשות הפלסטינית ולא על ידי המינהל האזרחי. החוק הוא חוק הכיבוש והרס הכפר והצעדים המונעים הגשת סיוע הומניטרי לתושביו הם מעשים חסרי אנושיות. בזמן שעם ישראל חוגג את חג הסוכות, נמצאים עשרות תושבים על מקנם ללא קורת גג, מופקרים לגורלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ