מאמר המערכת

אין צורך בלימוד אזרחות בבתי ספר זולת במדינות דמוקרטיות, ואין משמעות ללימוד אזרחות בדמוקרטיה אלא אם הדבר נעשה על בסיס של שוויון זכויות בין כל האזרחים, שמירה על זכויות אזרח ואדם והגנה על מיעוטים. מכאן נובע גם הצורך בקידום החינוך לסובלנות בין המגזרים השונים בחברה. המשימה הזאת הופכת ליותר ויותר קשה בישראל, כאשר גורמים רבים טורחים לטפח את החשדנות וההסתגרות של הרוב היהודי מול המיעוט הערבי, תוך שהם מעניקים קדימות למרכיב היהודי על זה הדמוקרטי בזהות הלאומית. המשימה הופכת לכמעט בלתי אפשרית, כאשר שרי חינוך מניחים להשפעות הללו לחדור לתוכנית הלימודים ואף מעודדים אותן.

דו"ח מטעם האגודה לזכויות האזרח ומרכז דיראסאת ניסה לבחון את השינויים שהוכנסו בשנים האחרונות בספר הלימוד העיקרי באזרחות, "להיות אזרחים בישראל", בין היתר תחת אחריותם המקצועית של הפרופ' אשר כהן, המשמש כראש ועדת המקצוע, והד"ר אביעד בקשי. השניים הם עמיתים במכון לאסטרטגיה ציונית, שנהנה בתקופה זו מהשפעה רבה בעיצוב מה שמכונה לימודי האזרחות בישראל.

לפי עיקרי הדו"ח (ירדן סקופ, "הארץ" 26.9), שמונת הפרקים ששוכתבו בספר הלימוד מדגישים את הצגתה של ישראל כמדינת לאום יהודית, כאשר מרכיב הדמוקרטיה נדחק לשולי התוכנית – ובעקבות זאת גם לשולי תודעתם של תלמידי התיכון, שייהפכו בקרוב למצביעים. ממצאים אלה אינם מפתיעים לנוכח העמדות שמפגין המכון לאסטרטגיה ציונית, כמו גם לנוכח העובדה שבקשי, היועץ האקדמי היחיד שמינה משרד החינוך כאחראי על הכנסת השינויים, ייעץ בעבר לח"כים אבי דיכטר, זאב אלקין ודוד רותם בניסוח הגרסה הראשונה של חוק הלאום.

שר החינוך הקודם גדעון סער הקדיש חלק נכבד ממרצו להכפפת מערכת החינוך להשקפותיו הלאומניות, בין היתר באמצעות עידוד מעורבותם של גופים כמו המכון לאסטרטגיה ציונית בתוכניות הלימודים. סער אמנם עבר למשרד הפנים, אך נזקי האינדוקטרינציה שהשאיר עדיין מורגשים, ודומה שהשר הנוכחי לא עושה די לתקנם. על שי פירון להוציא את להפסיק את התערבותם של גופי הימין בחינוך, התערבות החותרת תחת יסודותיה הדמוקרטיים של המדינה, המחייבים שמירה על כבוד המיעוטים וזכויותיהם. שאם לא כן, מדובר בהפיכת לימודי האזרחות לפארסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ