המסר של הזכייה

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

העובדה כי לשניים מתוך שלושת הזוכים בפרס נובל בכימיה יש עבר ישראלי מחממת לב, אך לא מעבר לכך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירים אחרים אמנם מיהרו שלשום לאמץ את הפרופסורים אריה ורשל ומייקל לויט, אך קשה להקיש מזכייתם על מצב מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. נדמה, שזכייתם מדגישה מגמות המעוררות דאגה לעתיד האקדמיה.

ההתלהבות מהחלק הישראלי במסלול המדעי שעברו ורשל ולויט אינה יכולה לבוא במקום דין וחשבון על הזנחה רבת שנים של מערכת ההשכלה הגבוהה. דו"ח של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית שפורסם השבוע מראה, כי בכ-40 השנים האחרונות גדלה אוכלוסיית ישראל ב-133%, מספר הסטודנטים באוניברסיטאות המחקר גדל ב-157%, אך מספר אנשי הסגל הבכירים באותם מוסדות מובילים גדל רק ב-9%.

יש לקוות, כי תוכנית החומש, שהתחילה לפני כשלוש שנים והבטיחה תוספת תקציב משמעותית, לא איחרה את המועד. קיצוץ של 100 מיליון שקל מתקציב ההשכלה הגבוהה בשנת הלימודים הקרבה אינו מבשר טובות. זאת ועוד, היכולת לבסס שיתופי פעולה מדעיים בינלאומיים, ובכך לנסות להתגבר על מגבלות האקדמיה המקומית, נפגעה קשה לנוכח סירוב אירופה לקבל את מדיניות ההתנחלות של ישראל.

ביטוי מדאיג להזנחת ההשכלה הגבוהה הוא הירידה המתמשכת בשיעור התלמידים שנבחנו בבחינת הבגרות במתמטיקה ברמה של חמש יחידות. עתודת מדענים זו הצטמקה בתוך שש שנים - מ-14% מכלל הניגשים לבחינות הבגרות, לפחות מ-10%. הפיחות במעמד המתמטיקה ידוע היטב לראשי משרד החינוך זה כעשור, אך למשרד היו דגשים אחרים – טיולים לחברון, במקום למכון ויצמן ולטכניון. המשבר בהוראת המתמטיקה, כמו במקצועות מדעיים אחרים, ישפיע בהכרח על יכולת דור התלמידים הבא להשתלב בקו החזית של המדע העולמי.

הסיפור של לויט, ובעיקר של ורשל, טומן בחובו מסר חשוב: עתיד ישראל טמון בחינוך ובהצטיינות אקדמית, ולא בטיפוח התנחלויות, מימון ישיבות ותקציב ביטחון לא פרופורציונלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ