הביטחון תמיד מנצח

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

שר האוצר, יאיר לפיד, ניסה להציג זאת כפשרה, אך האמת היא שהאוצר יצא פגוע וחבול מהעימות עם מערכת הביטחון. משמעות ה"פשרה" שהתקבלה בסוף השבוע היא ויתור כמעט מוחלט על הקיצוץ שתוכנן בתקציבה. זהו הפסד צורב ללפיד, לאוצר ולאזרחי ישראל.

הקיצוץ בתקציב הביטחון זכה לפני ארבעה חודשים, כאשר עבר כחוק בכנסת, בדברי שבח רבים. באוצר טענו שמדובר בהישג עצום, שהושג לאחר מאבק קשה של שר האוצר מול צה"ל והלובי הביטחוני, וציינו שלפיד הצליח לשכנע את שר הביטחון, משה יעלון, לתמוך בקיצוץ. יעלון אכן תמך תחילה בקיצוץ בממשלה ובכנסת, אולם כעבור זמן לא רב שינה כיוון, ודרש להחזיר את סכום הקיצוץ ואף יותר מכך. בעקבות מסע הלחצים של משרד הביטחון וצה"ל החליט בסוף השבוע הקבינט הביטחוני פה אחד, כולל לפיד, להחזיר לצבא 2.75 מיליארד מתוך ה-3 מיליארד ש"קוצצו". כך נהפך "ההישג העצום" לכישלון מהדהד. מערכת הביטחון הוכיחה פעם נוספת שבמאבק עם האוצר, ידה תמיד על העליונה.

בהתחשב בתוספות התקציב האדירות שצה"ל קיבל לאחר מלחמת לבנון השנייה, למטרות הצטיידות ואימונים, ולנוכח העובדה שהאיומים הקונוונציונליים על ישראל הצטמקו מאוד בעקבות המשברים הפנימיים במצרים, בסוריה ובעיראק – העת הזאת היתה יכולה להיות זמן מתאים לקיצוצים והתייעלות במערכת הביטחון, תוך הסטת כספים ממנה לתחומי חברה, רווחה, בריאות ועוד. אבל התקפלות ראש הממשלה, והחזרת הקיצוץ כמעט במלואו, רוקנו מתוכן כל דרישה ממערכת הביטחון להתייעל, ולייבש את בורות השומן הגדולים בה.

כך אזרחי ישראל ימשיכו לממן את הכפילות המרגיזה בין צה"ל למשרד הביטחון, את משלחות הביטחון והרכש המנופחות בחו"ל, את אגף השיקום שמבזבז מיליארדים, את הבסיסים היקרים במרכז הארץ, את הפנסיה השערורייתית של אנשי הקבע המשרתים בעורף ופורשים כבר בגיל 46 – וזו רק רשימה חלקית.

הציבור, שמורגל להשלים השלמה עיוורת עם גודלו של תקציב הביטחון ועם המתרחש במערכת הביטחון - צריך להבין שהוא זה שישלם את מחיר "הניצחון". התוספת לא תאפשר ללפיד ונתניהו להוריד מסים ב-2015 כפי שרצו. היא לא תאפשר להם להקדיש יותר לחינוך, לבריאות, לרווחה, למעונות יום, לתשתיות ולפתרון בעיות הדיור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ