העבודה של הרצוג

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

בחירתו של יצחק הרצוג לתפקיד יושב ראש מפלגת העבודה והדחתה של קודמתו, שלי יחימוביץ', אינן אירוע מטלטל בפוליטיקה הישראלית. העבודה כבר מזמן לא מצטיירת כאלטרנטיווה לשלטון הימין והחלפתה של יחימוביץ' בהרצוג לא תשנה כנראה את תמונת המצב העגומה הזאת.

הציפיות מהרצוג, שזכה בניצחון מרשים, אינן גבוהות. אף שהיה שר בכמה משרדים בינוניים בממשלות הימין הוא לא הנהיג מהפכות משמעותיות, לא נאבק בנחישות על דרך ועד כה לא נראה שקורץ מהחומר שממנו עשויים מנהיגים. גם סיעת העבודה בכנסת לא הצטיינה עד כה כאופוזיציה לוחמת, ומרבית חברי הכנסת החדשים שלה לא הצליחו להטביע את חותמם.

אי אפשר להפריז בחשיבות הצורך בבניית אופוזיציה אמיתית לממשלת הליכוד והצעת חלופה של ממש לשלטון הימין. ללא אלטרנטיווה ואופוזיציה אין דמוקרטיה. התפקיד הזה מוטל מעכשיו על כתפי ראש האופוזיציה החדש. הרקורד של הרצוג מעורר חשד שפניו יהיו דווקא לכיוון ההפוך: תמיד היה חסיד ההצטרפות לממשלות הימין. כמנהיג העבודה הוא יצטרך מעתה להפוך את עורו ולשנות מן היסוד את דרכו. הסיכוי היחיד של מפלגתו לחזור להנהגה הוא על ידי בידולה הברור והנחרץ מן הימין ובניית כוח שיילחם בשלטון הימין. הרצוג חייב להזים את החששות שפניו להצטרפות לממשלה הכי ימנית ולאומנית בתולדות ישראל, ועליו להכריז באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי העבודה בהנהגתו לא תצטרף 
לממשלה הזאת.

יחימוביץ' סולקה מהנהגת מפלגתה בין היתר בגלל שסירבה בעיקשות להיאבק על הנושאים המדיניים הגורליים ומשום שבתקופתה כמעט שלא נשמע קולה של מפלגת העבודה במאבק נגד דיכוי זכויות האזרח והאדם, שהוא במרכז פועלה של ממשלת הימין הנוכחית. בוחרי המפלגה היו כנראה נבונים יותר מהעומדת בראשה: הם הענישו אותה על סרבנותה והם הבינו כנראה שאין סוציאל־דמוקרטיה עם כיבוש ואין צדק חברתי עם נישול.

הרצוג, שהרבה לעסוק, הרבה יותר מקודמתו, בנושא המדיני, חייב להפיק את הלקח. בדקלום עמדותיו המדיניות הישנות אין די: העבודה חייבת לרענן את עמדותיה המדיניות, שחלקן הפכו מזמן ללא רלוונטיות. הרצוג יצליח רק אם יהפוך את מפלגתו לאופוזיציה לוחמת, בכל הנושאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ