סיפוח ונישול בירושלים

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת

אם היה צורך בהוכחה נוספת לכך, שגם 45 שנות סיפוח ויישוב של מאות אלפי ישראלים במזרח ירושלים לא הצליחו למחוק את הקו הירוק - היא ניתנה אתמול. זמן קצר לפני פתיחת דיוני הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בירושלים קיבלו חבריה סדר יום מתוקן, שנמחקו ממנו שני סעיפים: תוכנית להקמת ישיבה בבניין בן תשע קומות בשכונה הפלסטינית שייח ג'ראח ותוכנית להקמת מטמנת עפר ביציאה המזרחית מירושלים, על חשבון כפר פחונים בדואי קטן. בהתבסס על ניסיון העבר אפשר להניח, שלחץ מצד גורמים מדיניים, שחששו מתקרית דיפלומטית, הביא לביטול הדיונים.

הקו הירוק בירושלים עלה שוב על מפות התכנון במארס 2010, כאשר בעת ביקור של סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן פירסם משרד הפנים את דבר אישור תוכנית בנייה גדולה ברמת שלמה. התגובה החריפה של הממשל האמריקאי גרמה ללשכת ראש הממשלה להסיר תוכניות בעלות רגישות מדינית. לא רצון לשמר את הסיכוי להשגת הסכם במשא ומתן עם הפלסטינים, ובוודאי לא הצרכים של תושבי שייח ג'ראח ויתר השכונות הפלסטיניות, עומדים לנגד עיני מקבלי ההחלטות. רק חשש מעוד נזיפה אמריקאית או עוד איום אירופי בחרם.

הוכחה נוספת לקיום הקו הירוק יש בהודעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר הפעימה הקודמת של שחרור אסירים, לפני שלושה חודשים. נתניהו הודיע אז על "סל פיצויים" לימין, או עונש לפלסטינים, בדמות תוכניות בנייה מעבר לקו הירוק בירושלים. אם ירושלים היתה באמת מאוחדת, היא לא היתה משמשת כמקל נגד הפלסטינים או כגזר בעבור הימין.

בין התוכניות שנתניהו הצהיר עליהן ואשר יקודמו בעקבות שחרור האסירים הנוכחי צוינה גם התוכנית להקמת מתחם התיירות "קדם", במעלה הכפר הפלסטיני סילוואן. המתחם הענקי המתוכנן שם למטרות תיירות צפוי לפגוע לא רק ביחסים הבינלאומיים של ישראל עם מדינות המערב ובזכויות התושבים הפלסטינים החיים במקום, אלא גם בקו הנוף הייחודי של חומות העיר העתיקה.

טוב יהיה, אם הרשויות במדינת ישראל יכירו אחת ולתמיד במציאות המדינית בירושלים ובקיומם של תושבים פלסטינים בעיר, ויתאימו את מדיניות התכנון לצרכים האמיתיים של העיר ותושביה, במקום להשתמש בתכנון העירוני כמכשיר לסיפוח שטח ונישול תושבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ