יש טרור יהודי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

"פשעי שנאה" של יהודים נגד ערבים הפכו באחרונה למעשה שבשגרה לא רק בגדה המערבית, שם הם חלק בלתי נפרד ממדיניות הכיבוש וההתנחלות, אלא גם בתחומי מדינת ישראל. בחודש האחרון נרשמו 16 התקפות נגד ערבים, בגדה ובישראל, לעומת 17 התקפות בשלושת החודשים הראשונים השנה ו-48 התקפות בכל השנה שעברה. למרות זאת, ההתייחסות לתקיפות אלה, החוסות תחת הכינוי העממי "תג מחיר", נותרה כאל מעשי אלימות נקודתיים המבוצעים בידי "עשבים שוטים".

ביולי שעבר, בעקבות לחץ מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמנע הקבינט המדיני-ביטחוני מלהכריז על פעילי "תג מחיר" כחברים בארגון טרור והסתפק בהגדרתם כחברים ב"התאחדות בלתי מותרת". כעת מבקשים שרת המשפטים, ציפי לבני, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לבחון מחדש את האפשרות להגדירם כחברים בארגון טרור.

ההבדל המשפטי בין ההגדרות אינו משמעותי: המשטרה יכולה לעצור, לחקור ולהעמיד לדין את הפושעים תחת שתי ההגדרות. החשיבות נעוצה במסר שמעבירה הממשלה לאזרחיה, ובמידת נחישותה לעצור את הפשיעה הגזענית בישראל.

כצעד ראשון להצלחת המאבק בפשעים אלו יש להכיר בכך שיש טרור יהודי, שאינו שונה מסוגי טרור אחרים, וכך יש לנהוג בו. גם אם מבצעי "פשעי השנאה" אינם מאוגדים בארגונים פורמליים, הם פועלים בחסות תמיכה ציבורית, יש להם הנהגה רוחנית התומכת במעשיהם, הם מנהלים שיח טרוריסטי גלוי באינטרנט וניזונים מאידיאולוגיה לאומנית-גזענית שמטיפה לאלימות. לפעולות אלו יש השלכות על ביטחון המדינה, על תחושת הביטחון של אזרחיה ועל יכולתה של ישראל להציג את עצמה כמי שדואגת לביטחון בני המיעוטים האתניים והדתיים שחיים בה. תכיפותם הגוברת של האירועים מעוררת את השאלה מתי, ולא האם, יעברו המפגעים לשימוש בנשק חם ויציתו אסון.

המאבק נגד המחבלים היהודים אינו מוגבל לשדה האכיפה והענישה. זהו מאבק על התודעה הישראלית, שחלק גדול ממנה רואה בטרוריסטים אלו שליחי מצווה. גם לנתניהו יש חלק במיצוב תודעה זאת, שכן הוא פועל להגברת הזהות היהודית על חשבון אוכלוסיות אחרות בגיבוי שר החוץ, אביגדור ליברמן, שרואה במיעוט הערבי סרח עודף שיש להעביר למדינה פלסטינית עתידית. הרוח הלאומנית הזאת היא שעומדת בבסיס פעולות "תג מחיר" והאחריות לשינויה מוטלת על כתפי ראש הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ