מה קרה ברפיח?

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

פעולת צה"ל ברפיח בסוף השבוע מחייבת חקירה יסודית וממצה. החשד לחטיפתו ושבייתו של קצין גבעתי, סג"מ הדר גולדין, גרם למפקדיו להפעיל את "נוהל חניבעל", שנועד לסיכול חטיפות, ותורגם לירי מסיבי אל שכונות מגורים ברפיח. מהאש הכבדה נהרגו שם, רק במהלך סוף השבוע הזה, 130–150 פלסטינים, בהם נשים וילדים רבים.

ההפצצות בעיר נמשכו גם אחרי שגולדין הוכרז כחלל צה"ל, ושלשום הופגז בית ספר של אונר"א, שבו התרכזו אלפי פליטים, ועשרה משוכניו נהרגו. בצבא עדיין מתחקרים אירוע זה. קודם לכן דיווחו הפלסטינים על שני אירועים אחרים, שבהם נהרגו תשעה בני משפחה אחת ועוד שמונה בני משפחה אחרת מירי ארטילרי של צה"ל. תושבי רפיח מדווחים שנקלעו למלכודת אש, שעה שצה"ל הפגיז והפציץ בתים על יושביהם ללא כל אבחנה, וכשניסו להימלט מהבתים השיגו אותם הפגזים והפצצות ברחובות.

הדיווחים והתמונות מרפיח קשים. משרד הבריאות הפלסטיני נעזר במחסני קירור של סוחרי ירקות כדי לאחסן את גופות ההרוגים, עקב חוסר במקום בבית החולים המקומי. גם צה“ל מאשר שבהפעלה האלימה ביותר של ”נוהל חניבעל" אי פעם נהרגו חפים מפשע.

הצבאֹ מסביר את הפעולה מרובת ההרוגים ברפיח בצורך לבודד את האזור ולמנוע את מנוסת החוטפים עם החייל השבוי, עד שיתברר גורלו. עם זאת, צה"ל אישר כי האש המשיכה אחרי שנמצאו הראיות למותו של גולדין, בתגובה לפעילי חמאס שניסו להשיב אש.

הממשל האמריקאי ומזכ"ל האו"ם גינו בחריפות את הפגיעה בבית הספר. באן קי מון אף כינה אותה "מעשה נפשע ושערורייה מוסרית". ואולם, בלי קשר לדרישה הבינלאומית לחקור את החשדות לפשעי מלחמה, לישראל החובה המוסרית לבדוק מה בדיוק קרה ברפיח. יש לברר האם המטכ"ל והדרג המדיני היו מודעים בזמן אמת לירי הכבד על שכונות מגורים ולתוצאותיו הטרגיות, כמו גם לעוצמת התקיפות ברפיח לאחר היוודע גורלו של סג"מ גולדין.

על צה"ל והדרג המדיני לשקול בעקבות האירועים ברפיח את השימוש ב"נוהל חניבעל", ולבחון האם אינו כרוך בנזק הומניטרי בלתי נסבל לאוכלוסייה אזרחית חפה מפשע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ