לשקם את האמון

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

סיומו הנמתח של מבצע "צוק איתן", שבמהלכו חודש בסוף השבוע הירי על יישובי הדרום, הבליט את משבר האמון החריף בין תושבי יישובי עוטף עזה לבין צה"ל וממשלת ישראל (TheMarkerweek 8.8.14, רותם שטרקמן ודפנה לוצקי).

משבר זה החל אמנם עוד לפני סבב הלחימה האחרון, אולם בימים אלו הגיע לשיאו, שעה שרבים מתושבי עוטף עזה הביעו חוסר אמון בדברי צה"ל והממשלה ולא שבו לבתיהם, למרות ההבטחה שהם יכולים לשוב אליהם בבטחה. לרבים מהם יש גם טענות על יחס בעייתי מצד צה"ל והממשלה בעבר, כמו העדר תגובה לאיומים שהתריעו עליהם לפני מבצע "צוק איתן", ובראשם איום המנהרות.

תושבי עוטף עזה מבססים את טענותיהם, בין היתר, על החלטת משרד הביטחון לקצץ במימון הרבש"צים (רכזי ביטחון שוטף) ביישובי עוטף עזה, פחות מחודש לפני פרוץ מבצע "צוק איתן". טענות התושבים מקבלות משנה תוקף על רקע הכרזת צה"ל, כי איום המנהרות היה ידוע לו עוד לפני המבצע, וכי המידע לגביו הוגש לדרג המדיני שלא פעל בנושא.

"גם אם ידעו על המנהרות, בסופו של דבר קיבלו החלטה לא לטפל בזה, והפכנו להיות חומת המגן האנושית", אמר יו"ר צוות הביטחון של אגודת חבל שלום, מאיר קוזולובסקי, "לא היתה מוכנות, לא ישבו כאן כוחות מיוחדים והמחבלים היו יכולים להפתיע אותנו".

בעיית המנהרות מצטרפת לטענות נוספות של התושבים בעניין האמצעים הדלים, לטענתם, שהשקיעה הממשלה בביטחונם עד למבצע "צוק איתן". לדברי התושבים, ההגנה על היישובים התבססה, עד פרוץ המבצע, על כיתות כוננות בלתי מאומנות, שמורכבות ממתנדבים, חברי היישוב. כיתות אלה היו אמורות בעת אירוע ביטחוני להגן לבדן על היישוב במשך 20 דקות לפחות — זמן ההגעה המינימלי שהובטח להם על ידי צה"ל.

יש בסיס הגיוני לתחושות הקשות של תושבי עוטף עזה ולחששם, כי הם חשופים לאיומי פצמ"רים, טילים ומנהרות ללא הגנה מספקת. על צה"ל ומשרד הביטחון לחקור את טענות תושבי עוטף עזה ולשקם את אמונם בצבא ובממשלה. משימה זו הינה בעלת חשיבות לאומית לא פחותה ממאבק בחמאס, סיוע לשיקום עזה או השגת הסדרים בשדה הדיפלומטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ